• 2013-02-25

Sklepy cynamonowe w interpretacji Anny Polony

W Radiu Kraków odbędzie się premiera Sklepów cynamonowych – najsłynniejszych opowiadań Brunona Schulza w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony. Spotkania z magicznym światem Sklepów cynamonowych i mitycznym Drohobyczem Brunona Schulza w cyklu Z radiowej biblioteki odbywać będą się od 25 lutego do 22 marca o godz. 11.50.

Anna Polony czyta Schulza, fot. Wojciech Gruszka (źródło: materiał prasowy)

Anna Polony czyta Schulza, fot. Wojciech Gruszka (źródło: materiał prasowy)

Wydane po raz pierwszy w 1934 roku przez Wydawnictwo Rój niemal z dnia na dzień uczyniły ze skromnego nauczyciela rysunku znanego i cenionego pisarza. Sklepy cynamonowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów w historii polskiej literatury a sam Bruno Schulz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych prozaików europejskich – wśród miłośników jego prozy byli m.in. Czesław Miłosz, Bohumil Hrabal, Danilo Kiš i John Updike. Teraz ta niezwykła proza będzie miała swoją radiową premierę. Będzie można usłyszeć m.in. opowiadania Sierpień, Nawiedzenie, Ptaki, Traktat o manekinach, Noc wielkiego sezonu i oczywiście Sklepy cynamonowe.

Czytając Schulza czuję woń pleśni zapomnianych pokoi w starych mieszkaniach i zapach egzotycznych krajów w osobliwych sklepach. Po kolorach odróżniam porę dnia lub nocy, a widząc zakupy Adeli wyobrażam sobie smak sobotniej kolacji – mówi, zapraszając do wsłuchiwania się w piękno poetyckiej prozy Schulza, Anna Polony.

Sklepy cynamonowe Brunona Schulza w interpretacji Anny Polony
Od 25 lutego do 22 marca 2013 roku, godz. 11.50
Radio Kraków

Dodaj komentarz