• 2013-02-25

Renata Zimnicka-Prabucka dokonuje transkrypcji malarskich

Od 7 marca w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac Renaty Zimnickiej-Prabuckiej pt. Transkrypcje malarskie.

Renata Zimnicka-Prabucka, „Nierozpoznane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Renata Zimnicka-Prabucka, „Nierozpoznane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria BWA w Olsztynie zaprasza na wernisaż prac malarskich artystki związanej w Olsztynem, wykładowczyni Wydziału Sztuki UWM – Renaty Zimnickiej- Prabuckiej. Na wystawie w Sali kameralnej, zatytułowanej Transkrypcje malarskie zaprezentowane zostaną jej najnowsze prace malarskie z lat 2011-2012.

Poszukiwania twórcze Renaty Zimnickej- Prabuckiej stanowią próbę intuicyjnego odczytywania świata w jego archetypicznej formie. To także, jak twierdzi artystka, droga do poznania drugiego człowieka. Trudność w odnalezieniu formy ostatecznej, tej najwyższej konieczności, jak mówi, zawierającej się w każdym dziele twórczym wiąże się z problemem odkrycia swego artystycznego ja.

Renata Zimnicka-Prabucka, „Nie pamiętam!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Renata Zimnicka-Prabucka, „Nie pamiętam!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dzisiejszych czasach to, co zewnętrzne, tak pospieszne i pełne nerwowości, staje się dla wielu twórców głównym celem poszukiwań. Odnajdywanie i wyrażanie swej tożsamości, a co za tym idzie poszukiwanie odpowiedniego środka, bądź środków do wyrażenia wnętrza, prawdy o sobie samym spychane są na boczny tor. Zdaniem Renaty Zimnickiej-Parabuckiej tożsamość to najistotniejsze źródło tworzenia. Antropocentryczne pojęcie świata, w którym człowiek ma być koroną istnienia, najważniejszym jego ogniwem jest jej obce.

Renaty Zimnicka-Prabucka tak pisze o swoim nowym projekcie:

 Od początku swojej edukacji malarskiej podziwiałam malarzy ekspresyjnych w kolorze, jak Soutine, Matisse, Braque czy Picasso. Ich prace stanowiły dla mnie pewne olśnienie, zafascynowałam się możliwościami koloru, sposobem jego interpretacji, a także nabrałam odwagi, by próbować własnych rozwiązań kolorystycznych. Zmagania twórców ze swą nadwrażliwością, ich powikłane losy, niejednokrotnie znajdują odzwierciedlenie w pracach.Dlatego uważam, że malarstwo jest pod tym względem zadziwiająco przejrzyste, wszystko widać na powierzchni płótna.

Dla mnie Transkrypcje malarskie to odkrywanie wspólnego mianownika z twórczością poprzedników, określenie miejsca mojego malarstwa w tradycji. Jednocześnie indywidualny, osobisty kod, zapewnia mu gwarant nowości, czyni z niego wypowiedź autonomiczną, dojrzałą i silną.

Renata Zimnicka-Prabucka urodziła się w Cerkiewniku. W 1999 roku obroniła dyplom w dziedzinie malarstwa u prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. Od 2007 adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie. W 2007 roku zdobywczyni Grand Prix V Olsztyńskim Biennale Plastyki O Medal Prezydenta.

Renata Zimnicka-Prabucka, Transkrypcje malarskie
Wernisaż: 7 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2013 roku
Sala Kameralna, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz