• 2013-02-25

Don Giovanni w reż. Michała Znanieckiego w Norwegii

Na początku marca tego roku zespół Opery Krakowskiej zaprezentuje w Norwegii spektakl Don Giovanni w reżyserii Michała Znanieckiego. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra.

Opera Krakowska (źródło: materiały prasowe)

Opera Krakowska (źródło: materiały prasowe)

W uwspółcześnionej inscenizacji opery Mozarta, odwołującej się do świata filmu Felliniego 8 i ½, zaśpiewają zarówno polscy, jak i norwescy soliści. W Trondheim odbędą się cztery spektakle: 3,5,7,9 marca. Przed prezentacją Don Giovanniego w Trondheim spektakl w polsko-norweskiej obsadzie został wykonany w Krakowie dwukrotnie: 22 i 24 lutego.

Partię tytułową wykona Håvard Stensvold, znany krakowskiej publiczności między innymi z udziału w 6. edycji krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, podczas którego wykonał partię solową w oratorium Il faraone sommesso Nicoli Fago. Solista wystąpił w Filharmonii Krakowskiej w grudniu 2012 z zespołem Fabio Biondi w ramach cyklu Opera Rara (Attilio Ariosti: La fede ne’tradimenti).

Obok Håvarda Stensvolda partię Donny Elwiry zaśpiewa norweska solistka Kari Postma, która występowała m. in. na scenach berlińskiej Komische Oper, a także współpracowała z operą kopenhaską, hamburską i lipską, a za swoje artystyczne osiągnięcia została uhonorowana nagrodą norweskiej królowej Sonji.

Współpraca Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra rozpoczęła się w lutym 2012 roku, przy okazji podpisania przez przedstawicieli Krakowa i Trondheim umowy o współpracy. Trondheim Symphony Orchestra, która istnieje jako zespół od 1909 roku, od lat co roku realizuje także jedna produkcje operową. Kierownikiem muzycznym zespołu od 2010 roku jest Krzysztof Urbański, młody polski dyrygent współpracujący z wieloma renomowanymi orkiestrami całego świata.

Håvard Stensvold kształcił się w Królewskiej Akademii Operowej w Kopenhadze oraz w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym. Jest wokalistą niezwykle wszechstronnym, zarówno jeśli chodzi o gatunki muzyczne, jak i style oraz czas powstania utworów, po które sięga. Ceniony jako śpiewak operowy i oratoryjny, wykonuje także pieśni i bierze udział w recitalach. Stensvold ma na swoim koncie m.in. główne role w operowych dziełach Mozarta: Don Giovannim, Weselu Figara, Czarodziejskim flecie, Cosi fan tutte, partię Zunigi w Carmen Bizeta, poczwórną rolę w L’incoronazione di Poppea Monteverdiego, a także partie w dziełach Haendla: Polifema w Acisie i Galatei (w ramach Innsbrucker Festwochen der Alten Musik) i Zebula w oratorium Jephta. Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Fabio Biondi, Roland Böer, Paul Goodwin, Sigiswald Kuijken, Andrew Manze, Lars Ulrik Mortensen, Andreas Spering oraz Bruno Weil.

Pod kierunkiem Biondiego wystąpił także w Krakowie, w ramach 6. edycji festiwalu Misteria Paschalia, wykonując partię solową w oratorium Il faraone sommerso Nicoli Fago. Koncertując na scenach Europy, Stensvold dużo czasu poświęca także występom w ojczystej Norwegii: podczas ostatnich sezonów wielokrotnie gościł w salach koncertowych Bergen, Trondheim, Oslo, Stavanger i Bergstaten, gdzie jako solista uczestniczył w wykonaniach m.in. dzieł oratoryjnych i pasji Bacha, Haendla (Mesjasz), a także wielkich dzieł sakralnych Mozarta (Msza c-moll, Requiem), Haydna (Stworzenie świata), Dvořáka (Requiem) i Brittena (Rejoice in the Lamb). W charakterze kameralisty wykonywał np. Winterreise Schuberta. Dużo uwagi poświęca także muzyce współczesnej, brał udział w światowych premierach dzieł kompozytorów skandynawskich młodszego pokolenia: Cecilie Ore, Svenda Hvidtfelta Nielsena czy Palmara Johansena.

Kari Postma to absolwentka Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo oraz Królewskiej Akademii Opery w Kopenhadze. Zdobywczyni nagród w wielu konkursach, w tym pierwszej nagrody Narodowego Konkursu Operowego Królowej Sonji, pierwszej nagrody Konkursu muzycznego firmy Philips, pierwszej nagrody lipskiego konkursu operowego i konkursu solistycznego Francesco Vinasa w Barcelonie.

Don Giovanni, reż. Michał Znaniecki
marzec 2013 roku
Norwegia

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR