• 2013-02-25

Cinthia Marcelle w Video Room

Od 25 lutego w Video Room CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę pracy Cinthi Marcelle pt. Automóvel (2012).

Autor: Cinthia Marcelle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Cinthia Marcelle (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Akcje zarejestrowane przez Cinthię Marcelle nie są bowiem protestami lub przynajmniej nie są wymierzone w nic konkretnego, jak performance zrealizowany na trydencki konkurs w 2006 r., w którym ubrani na szaro ludzie szli, niosąc tablice, także szare, na których nie było żadnych haseł. To artystka nowej generacji, której dalekie są tematy polityczne, buntownicze aspiracje, zainteresowana konstruowaniem geometrii i abstrakcyjnymi opowieściami, choć do tego celu używa tego, co ją otacza. Przedmioty, które wykorzystuje, to przede wszystkim maszyny, samochody, ciężarówki, żurawie. Widziane z góry wyglądają jak małe dziecięce zabawki na elektrycznym torze.

Tematykę tę podejmuje także obraz pt. Automóvel (2012), który zostanie zaprezentowany w VIDEO ROOM w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Kamera filmuje z góry czteropasmową ulicę. Niektóre samochody jadą z prawej, inne z lewej strony. Przerwy wyznacza ciemny ekran. Jeden z samochodów zatrzymuje się i kierowca ustawia na ziemi trójkąt ostrzegawczy. Korek – samochody jadące z przeciwnej strony powoli przesuwają się do przodu. I znowu samochód. Ktoś pcha auto, które odmówiło posłuszeństwa. Zapada zmierzch. Wideo kończy się sunącą powoli kolumną samochodów z włączonymi światłami ostrzegawczymi, pchanych przez kierowców. Otaczające nas mechaniczne przedmioty obnażają swoją kruchość. Geometria ruchu i formy przenika do realiów codzienności. Temat, pozbawiony aspektów polityczno – społecznych, nabiera ogólniejszego sensu. Mówi o naszym społeczeństwie, o konieczności ciągłego konfrontowania zasad z życiem, predefiniowanych struktur z błędem, haosem i wolnością.

Fabio Cavallucci

Kurator: Fabio Cavallucci
Koordynatorka: Ita Krajewska

Cinthia Marcelle, Automóvel (2012)
Wernisaż: 25 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 marca 2013 roku
Video Room, CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz