• 2013-02-25

Amor Towles i jego debiutanckie Dobre wychowanie

4 kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak Literanova ukaże się powieść Amora Towlesa zatytułowana Dobre wychowanie. Książka opowiada o miłości, zdradzie i wierności swoim zasadom w burzliwych latach 30. i może zainteresować i wielbicieli Śniadania u Tiffany’ego i Wielkiego Gatsby’ego.

Amor Towles, „Dobre wychowanie", okładka (źródło: materiał prasowy)

Amor Towles, „Dobre wychowanie", okładka (źródło: materiał prasowy)

Gdy w ostatnią noc ‘37 roku pijana szampanem i jazzem Katey obserwowała twarz Tinkera, była przekonana, że wie już o nim wszystko. Dobrze urodzony, dobrze wychowany, bogaty. Należeli do innych światów. A przecież w życiu nic nie jest takie czarno-białe i oczywiste. Szczególnie, gdy starasz się przeżyć w Nowym Jorku, wśród ludzi, którzy twoją miesięczną pensję potrafią wydać na jedną kolację. Szczególnie, gdy w grę wchodzą uczucia i ambicje.

Dobre wychowanie to czarująca opowieść w stylu retro, przenosząca czytelnika do szalonego Nowego Jorku lat 30., w którym zdarzają się zarówno romantyczne miłości, jak i niebezpieczne związki. To historia młodej dziewczyny, która musiała poznać zasady gry obowiązujące w świecie wielkich oczekiwań, pragnień i pieniędzy, by pozostać sobą i nie stracić tego, co dla niej najważniejsze.

Tętniąca życiem, pełna błyskotliwych obserwacji historia młodej sekretarki z Brooklynu, która wnika w towarzystwo modnej młodzieży z wyższych sfer na Manhattanie lat 30. To także […] pełen czułości portret wybuchowej mieszanki jazzowych klubów dzielnicy Village, kawiarni na Wall Street, pałaców w Midtown Champagne i spelunek na Lower East Side.

Inside the List, The New York Times Book Review

Amor Towles urodził się w 1964 roku i dorastał na przedmieściach Bostonu w stanie Massachusetts. Ukończył Yale College i obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Stanforda, jako stypendysta Scowcrofta. W latach 1991-2012 pracował jako doradca inwestycyjny w Nowym Jorku. Obecnie wciąż mieszka na Manhattanie z żoną i dwójką dzieci i zasiada w radach nadzorczych wydawnictwa Library of America oraz Yale Art. Gallery. Amor Towles jest zagorzałym fanem dwudziestowiecznego malarstwa, muzyki jazzowej lat 50., filmów kryminalnych z lat 70., muzyki rockandrollowej na płytach gramofonowych, manifestów, śniadaniowych wypieków, włoskiego makaronu, alkoholi, śnieżnych dni, Toskanii, Prowansji, Disneylandu, Hollywood, obsady Casablanki, 007, Kapitana Kirka, Boba Dylana (we wczesnej, środkowej i późnej fazie twórczości), wczesnych godzin porannych, gier karcianych, kawiarni i ciasteczek wypiekanych przez obie swoje babcie. Jego powieść Dobre wychowanie ukazała się nakładem wydawnictwa Viking/Penguin w 2011 roku i trafiła na listy bestsellerów New York Timesa, Boston Globe i Los Angeles Timesa. Książka ta została uznana przez The Wall Street Journal za jedną z czołowych propozycji w dziale beletrystyki wydanych w 2011 roku. Francuski przekład Dobrego wychowania został uhonorowany Prix Fitzgerald 2012. Obecnie powieść jest tłumaczona na 15 języków. Amor Towles jest także autorem zbioru opowiadań zatytułowanego The Temptations of Pleasure, który ukazał się w 1989 roku w 112 numerze Paris Review.

Dobre wychowanie, Amor Towles
Premiera: 4 kwietnia 2013 roku
Wydawnictwo Znak Literanova

Dodaj komentarz