• 2013-02-22

Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci

28 lutego w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się koncert zatytułowany Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci w ramach Karkowskich Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

„Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci", plakat (źródło: materiały prasowe)

W koncercie weźmie udział ponad 200 młodych artystów. Zagra Krakowska Młoda Filharmonia Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie. Zaśpiewają chóry akademickie: Camerata Iagellonica UJ, Psalmodia UPJP II w Krakowie, Chór Mieszany UR, Chór Męski Środowiska Akademickiego Agricola działający przy Uniwersytecie Rolniczym. Wystąpią też znakomici soliści: Anna Suvorowa – sopran, Mateusz Prendota – tenor, Maciej Drużkowski – bas, Wiesław Dziedziński – akordeon, Grzegorz Fieber – perkusja.

Wydarzeniem na skalę ogólnopolską okaże się z pewnością prawykonanie utworów znanego artysty krakowskiej sceny hip-hopowej, Tadeusza Polkowskiego z płyty Niewygodna Prawda poświęconej Żołnierzom Wyklętym, zaaranżowanych przez Marka Pawełka na orkiestrę, chór mieszany i głosy solowe. Połączonymi zespołami i solistami pokierują znakomici dyrygenci: Tomasz Chmiel i Włodzimierz Siedlik. Wydarzenie poprowadzi Lidia Jazgar.

Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich i ich rodziny.

W trakcie koncertu zostaną także rozdane nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego: Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie PASSIONART i Kuratorium Oświaty w Krakowie. Przy dźwiękach Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego nagrodzonych zostanie 24 laureatów.

Ze względu na ogromne zainteresowanie jakim cieszył się ubiegłoroczny koncert oraz zdając sobie sprawę z ograniczonej liczby miejsc w Filharmonii, organizatorzy wydarzenia postanowili otworzyć dla publiczności próbę generalną koncertu, która odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie dnia 27 lutego o godz. 19.00.

Zarówno na koncert 28 lutego, jak i na próbę otwartą dnia 27 lutego obowiązuje wstęp wolny za okazaniem darmowego zaproszenia, które będzie można odebrać w kasie filharmonii od 22 lutego od godz. 11.00. Jedno zaproszenie upoważnia do wejścia na próbę lub koncert jedną osobę.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci
28 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

Dodaj komentarz