• 2013-02-22

Dom Kereta na liście finalistów Architizer A+ Awards

Projekt Domu Kereta autorstwa Jakuba Szczęsnego znalazł się w gronie finalistów konkursu Architizer A+ Awards. Budynek powstał w szczelinie między budynkami przy Chłodnej 22 i Żelaznej 74. Jego gospodarzem jest Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia.

Etgar Keret w sypialni, fot. Bartek Warzecha © Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etgar Keret w sypialni, fot. Bartek Warzecha © Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom został okrzyknięty przez zagraniczne media najwęższym domem świata. Jego gospodarzem będzie Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia. Dom Kereta to w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna o funkcji pracowni, w której można żyć i tworzyć. Instalacja ma pobudzać życie artystyczne dzielnicy, również poprzez synergię z pobliskim Klubem Komediowym Chłodna. Przestrzeń domu jest użytkowana zarówno przez Etgara Kereta, jak i przez zaproszonych przez niego wybitnych twórców. Działka, na której stanie Dom, ma w najwęższym miejscu 92cm, w najszerszym – 152cm szerokości.

Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadują ze sobą budynki z różnych epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie.

Autorem projektu jest Jakub Szczęsny, architekt, współzałożyciel i członek grupy projektowej Centrala. Równolegle ze studiowaniem architektury w Warszawie, Paryżu i Barcelonie pracował jako ilustrator reklamowy i prasowy. Od 2009 roku godzi praktykę architekta projektującego domy jednorodzinne dla odważnych z działalnością w polu sztuki, głównie w strefach konfliktu w Izraelu, Autonomii Palestyńskiej, Zachodniej Australii oraz na pograniczu turecko-syryjskim.

Dom Kereta
Autor instalacji: Jakub Szczęsny
Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Producent wykonawczy: Joanna Trytek
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.
Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Otwarcie: 20 października 2012 roku
Warszawa

Dodaj komentarz