• 2013-02-22

Chwała miasta poddana dyskusji

25 lutego w Galerii Raster w Warszawie odbędzie się dyskusja pt. Chwała miasta. Inicjatywa jest po naszej stronie. Rozmowę z Małgorzatą Kuciewicz, Grzegorzem Piątkiem i Magdaleną Staniszkis poprowadzi Bogna Świątkowska.

„Synchronizacja: Chwała miasta”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Synchronizacja: Chwała miasta”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wizerunki miast tworzone przez specjalistów od marketingu budzą nieufność, ponieważ przedstawiają zakłamany obraz świata. Nie mieszkamy przecież w wizerunkach, tylko w miastach. Inicjatywy obywatelskie analizują działające w miastach mechanizmy, gromadzą wiedzę, budują samoświadomość mieszkańców. To właśnie oni są najlepszymi ambasadorami miast. Dlatego najważniejsze pytanie, które padnie podczas dyskusji, brzmi: jeśli inicjatywa jest po naszej stronie, jak pisze Jane Jacobs, to czy efekty oddolnych działań nie powinny być dziś bardziej konkretne?

Zastanawiając się nad rolą architektury w promocji miast przypominamy w publikacji Chwała miasta prorocze teksty z książki Warszawa stolicą wszechświata z 2008 r. Przybliżamy historię stołecznych klubokawiarni, poddajemy miasto psychoanalizie, prezentujemy wizje wybitnego polskiego architekta Macieja Nowickiego, którego praca lepiej znana jest za granicą niż w Polsce.

Można zastanowić się, na ile rynkowe rozwiązania marketingowe mogą zniekształcić prawdziwy charakter miasta. Drukujemy Warszawę funkcjonalną Jana Chmielewskiego i Szymona Syrkusa stworzoną w 1934 r. koncepcję funkcjonalnego rozwoju miasta – wielkie osiągnięcie polskiej architektury i urbanistyki, o którym z uznaniem wyrażali się najwybitniejsi architekci tamtych czasów. Poprzez klasyczny dziś tekst Jane Jacobs Śródmieście jest dla ludzi z 1958 roku (po raz pierwszy tłumaczony na język polski) zadawane jest pytanie o udział mieszkańców w procesach renowacji i rewitalizacji przeprowadzanych przez władze miast, których problematyczne efekty często krytykowane są przez mieszkańców.

Skład: Małgorzata Kuciewicz (Centrala), Grzegorz Piątek (Centrum Architektury), Magdalena Staniszkis (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)

Małgorzata Kuciewicz studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, doświadczenie zdobywała w Berlage Institute w Amsterdamie i na warsztatach EASA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Kuratorka wystawy Chwała miasta.

Grzegorz Piątek to krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kurator wielu wystaw w Polsce i zagranicą. Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach. Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku Architektura-murator. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011). Współzałożyciel fundacji Centrum Architektury.

Magdalena Staniszkis to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Architekt, urbanistka, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Zaprojektowała z zespołem m.in. siedzibę Rodan Systems w Warszawie przy ul. Puławskiej (budynek uznany za jedną z 20 Ikon Polskiej Architektury) i Dom Małego Księcia Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci. Jest autorką planu Śródmieścia Warszawy z 1983 r. Członek prezydium Krajowej Izby Urbanistów – od 2003 r.

Chwała miasta. Inicjatywa jest po naszej stronie
Dyskusja odbędzie się 25 lutego 2013 roku o godzinie 18.30
Galeria Raster
ul. Wspólna 63
Warszawa

Dodaj komentarz