• 2013-02-22

Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013

Od 10 do 14 kwietnia w Warszawie będzie miał miejsce VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013. Organizatorzy położyli nacisk na podwyższenie międzynarodowego prestiżu festiwalu i zaproszeniu czołowych afrykańskich reżyserów na pokazy swoich wybitnych obrazów.

„Otelo Burning”, reż. Sara Blecher - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Otelo Burning”, reż. Sara Blecher - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu – obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

Afrykamera w tym roku również odwiedzi inne miasta Polski jako AfryKamera Repliki. Pokazy odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Białymstoku.

Jak co roku festiwal został podzielony na kilka sekcji, do nowości należy dzień poświęcony kinu senegalskiemu. Focus: Senegal, to blok specjalnie wyselekcjonowanych produkcji z Senegalu. Kraj niezwykle kolorowy, o bogatej i wielowarstwowej kulturze. Po śmierci ojca kina afrykańskiego Ousmane Sembene w 2007 roku kinematografia senegalska wpadła w krótkotrwałą zapaść, poszukując nowych głosów, nowych reżyserzy, twórców, którzy będą w stanie zastąpić mistrza. Ostatnie kilka lat w senegalskiej twórczości pokazują, że nowe pokolenie nadchodzi, a Senegal wciąż liczy się w afrykańskie, a nawet światowym kinie. Inną z kategorii będzie Afroselekta, czyli najlepsze filmy wyprodukowane w Afryce: nagradzane na festiwalach filmowych na świecie, blockbustery w rodzimych krajach.

Ponadto w programie:

  • Globalafryka: wybór filmów z diaspory afrykańskiej.
  • Afroszorty: najciekawsze krótkie metraże z Afryki. Pokazany zostanie m.in. krótki film Klątwa, reżyseria Fyzal Boulifa. Jest to mocny obraz nominowany do Nagrody BAFTA w kategorii Krótki Metraż.

Organizatorami Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 są Fundacja FilmGramm i Fundacja dla Somalii.

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013
Od 10 do 14 kwietnia 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz