• 2013-02-21

Wojtek Klemm premierowo w Szczecinie

2 marca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie będzie miała premiera spektaklu Życie to sen, którego reżyserem jet Wojtek Klemm. Reżyser pracujący w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, sięga po klasyczny tekst Calderóna dotykający tajemnicy istnienia.

„Życie to sen”, reż. Wojtek Klemm - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Życie to sen”, reż. Wojtek Klemm - plakat (źródło: materiały prasowe)

Król Basilio po narodzinach syna odczytuje w gwiazdach, że jego potomek będzie najzuchwalszym z ludzi, najokrutniejszym z książąt i najbardziej bezbożnym z władców. Postanawia zatem odsunąć go od dworu i zamknąć w wieży, ale po dwudziestu latach wyrzuty sumienia każą przywrócić syna do godności księcia. Śpiącego Segismunda podwładni przenoszą do pałacu. Jeśli królewicz okaże się człowiekiem uczciwym – zostanie następcą króla, jeśli nie – resztę życia spędzi w zamknięciu.

Wraz z reżyserem pracującym w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, znanym szczecińskiej publiczności z realizacji Judyty Friedricha Hebbla, przyjechały osoby zarówno kojarzone z pracy przy szczecińskich premierach, jak i artyści pierwszy raz tworzący dla naszej sceny. Wśród realizatorów obecna jest stała współpracowniczka reżysera, Johanna Hoehmann, która pracowała przy premierze Judyty i tym razem również przygotuje dramaturgię spektaklu. W przedstawieniu Życie to sen zobaczyć będzie można też kostiumy autorstwa Julii Kornackiej, projektantki mody i autorki kostiumów teatralnych dla wielu polskich reżyserów, m.in. Michała Zadary, Barbary Wysockiej i Jana Peszka. To jej piąta realizacja dla Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Podczas marcowej premiery spektaklu pierwszy raz będzie  można zobaczyć scenografię przygotowaną przez Magdalenę Gut, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, która najwięcej realizacji scenograficznych przygotowała dla niemieckiej reżyserki Tiny Lanik, a jej prace ogląda publiczność m.in. w Berlinie, Zurichu, Wiedniu i Stuttgarcie. Po raz pierwszy usłyszeć będzie można także muzykę przygotowaną przez duet Bracia Oleś (Marcin Oleś – kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś – perkusista), tworzący od ponad dziesięciu lat autorskie kompozycje, dla których głównym punktem odniesienia jest jazz. Zespół artystów po raz pierwszy pracujących dla szczecińskiej sceny, tworzy także tancerka, choreografka i performerka, autorka projektów tanecznych, Magdalena Jędra.

Nowy przekład i adaptację tekstu Calderona de la Barca Życie to sen przygotowała doktor iberystyki – Marta Eloy Cichocka, absolwentka Université de Caen Basse-Normandie i Université de Paris VIII. Marta Eloy Cichocka wykłada na co dzień na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, specjalizuje się w tłumaczeniach z francuskiego i hiszpańskiego, a także wydaje własną poezję.

Obsada: Barbara Biel, Małgorzata Klara, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach.

Życie to nie sen, reż. Wojtek Klemm
Premier: 2 marca 2013 roku
Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz