• 2013-02-21

Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową

21 lutego w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Chmielewskim, bohaterem książki Jak rozpętałem polską komedię filmową, a także z jej autorem Piotrem Śmiałowskim.

„Nie lubię poniedziałku”, reż. Tadeusz Chmielewskim - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy)

„Nie lubię poniedziałku”, reż. Tadeusz Chmielewskim - kadr z filmu (źródło: materiał prasowy)

Któż nie pamięta komedii Ewa chce spać, Gdzie jest generał…, Jak rozpętałem drugą wojną światową czy Nie lubię poniedziałku? Ich twórca, Tadeusz Chmielewski długo pozostawiał w cieniu swych dzieł. Wywiad-rzeka, którego udzielił Piotrowi Śmiałowskiemu jest nie tylko zbiorem anegdot i śmiesznostek z planu – choć i one się w tej książce znalazły – ale przede wszystkim próbą dyskusji o warsztacie Chmielewskiego, o jego pomysłach na komedię filmową, o konwencji jego filmów, które były propozycją uczestniczenia w perypetiach bohaterów i śmianiu się razem z nimi, a nie z nich. Wywiad-rzeka z Chmielewskim jest pierwszą próbą opisania fenomenu jego twórczości, bez której obraz polskiego filmu pozostałby niepełny.

Spotkaniu towarzyszy przegląd filmów wyreżyserowanych przez Tadeusza Chmielewskiego: zarówno tak znanych tytułów jak, jak odkrywanych ostatnio na nowo. Wyboru filmów dokonał sam reżyser.

Plan projekcji:

  • 21 lutego, godz. 19.00 – Ewa chce spać, Polska 1957 98’. Przed projekcją spotkanie z Tadeuszem Chmielewskim i Piotrem Śmiałowskim;
  • 23 lutego, godz. 15.15 – Gdzie jest Generał? Polska 1963 98’;
  • 24 lutego, godz. 14.45 – Nie lubię poniedziałku, Polska 1971 103’.

Przeglądowi towarzyszy multimedialna wystawa fotosów z Fototeki Filmoteki Narodowej.

Spotkanie z Tadeuszm Chmielewskim i Piotrem Śmiałowskim
21 lutego 2013 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz