• 2013-02-21

Jazzowe Moments Sławka Jaskułke

W marcu nakładem Universal Music Polska ukaże się najnowsza płyta Sławka Jaskułke Moments. Album zawiera osiem kompozycji na fortepian solo.

Sławek Jaskułke, fot. Tatiana Jachyra (źródło: materiały prasowe)

Sławek Jaskułke, fot. Tatiana Jachyra (źródło: materiały prasowe)

Jaskułke po nagranym w 2006 roku albumie Hong Kong odchodzi od mocnego brzmienia w stronę wyrafinowanej i subtelnej pianistyki. Tworzy muzykę liryczną, zmysłową i dojrzałą, opartą na łagodnym brzmieniu i subtelnym charakterze. Sam artysta mówi o niej tak:

To płyta bardzo osobista, zamyślona i refleksyjna. Moja własna rozprawa nad przemijaniem, ulotnością i cudownym darem jakim jest życie. W sferze muzycznej dążyłem do prostoty i piękna, zamierzałem stworzyć muzykę oddającą uczucie bliskości i tęsknoty, muzykę dzięki której można choć na moment oderwać się od zawiłości i trudności dnia codziennego. Mam nadzieję że mi się udało.

Jaskułke od kiedy pojawił się na polskiej scenie jazzowej konsekwentnie burzy formalne konwencje i brzmieniowe standardy, wnosząc na nią spory powiew świeżości i oryginalności. W swej grze łączy elementy muzyki klasycznej – zwłaszcza impresjonistycznej z tradycją jazzowego fortepianu.

Ma za sobą występy m.in. w: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, czy International Performing Arts Center w Moskwie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Brał udział w światowych festiwalach, m.in.: North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Padova Jazz Festival. Koncertował w ponad trzydziestu krajach i na niemal wszystkich kontynentach świata. W 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty Jaskułke – Hong Kong.

Jest kompozytor muzyki do spektaklu Trash Story w reż. Eweliny Pietrowiak (Teatr Ateneum Warszawa) oraz twórcą projektu Chopin na pięć fortepianów prezentowanego premierowo na EXPO 2010 w Shanghaju oraz scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie i Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Projekt prezentowany był podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla Ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Sławomir Jaskułke Moments
marzec 2013 roku
Universal Music Polska

Dodaj komentarz