• 2013-02-21

Rusza Biuro Architektury w Zielonej Górze

25 lutego w BWA w Zielonej Górze odbędzie się pierwszy wykład w ramach cyklu spotkań wykładowo-dyskusyjnych o współczesnej architekturze Biuro Architektury. O Domach naszych czasów opowiedzą Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.

Dom autorodzinny, proj. Robert Konieczny KWK Promes, fot. OLO Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom autorodzinny, proj. Robert Konieczny KWK Promes, fot. OLO Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmieniające się miasta i nowe zwyczaje ich mieszkańców, przestrzeń publiczna i jej zawłaszczanie, inwestycje, reprywatyzacje, deweloperzy i architekci. Które z nowopowstających budynków przejdą do historii architektury, a które zostaną zastąpione nowymi? Jak zadbać o przyszłość, najbliższe otoczenie i sprawić, żeby nasze osiedla, miejsca nauki i pracy wyglądały i funkcjonowały lepiej?

Architektura otacza ludzi każdego dnia. Czy zwraca się uwagę na miejsca, w których się mieszka, pracuje i spędza wolny czas? Nawet jeśli nie – to architektura wpływa na życie, zachowanie, a czasami samopoczucie. Dlaczego wciąż za mało się mówi i pisze o architekturze? Może właśnie ten brak wiedzy i świadomości architektonicznej, a także niedostatek merytorycznej krytyki powodują, że w polskich miastach panuje chaos przestrzenny, a przeciętny Polak marzy o dworku z blachodachówką otoczonym betonowym płotem i równym rzędem tui wokół trawnika.

Który budynek jest dobry, a który zły i co to jest dobra i zła architektura? Czy to kwestia piękna, funkcjonalności, czy widzimisię? Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina założyciele platformy architektonicznej Snob Architecture, od lat zajmujący się krytyką architektury i publicystyką – postarają się zaprezentować krótką lekcję czytania architektury i nakreślić główne tendencje w polskiej architekturze współczesnej – zaprezentują najciekawsze realizacje, ale także te, które są zaprzeczeniem architektonicznego rozwoju. Nie zabraknie też kontrowersyjnych budynków, jak i nieznanych arcydzieł. Jak mówią krytycy – wykład ma zachęcić do snobizmu na architekturę.

Prowadzenie spotkania: Romuald Demidenko

Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Domy naszych czasów
Biuro Architektury
Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 lutego o godzinie 19.00
Galeria Biuro Wystaw Artystycznych
Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz