• 2013-02-21

Amatorki w 18. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym Teatru Wybrzeże

W środę, 20 marca o godzinie 20.45 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbędzie się 18. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony Amatorkom Elfriede Jelinek. Weźmie w nim udział reżyserka Ewelina Marciniak, dramaturg Michał Buszewicz oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.

„Amatorki", reż. Ewelina Marciniak (źródło: materiał prasowy)

„Amatorki", reż. Ewelina Marciniak (źródło: materiał prasowy)

Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody.

Jelinek pokazuje w Amatorkach świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.

Amatorki to dla mnie rodzaj pejzażu. Świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce. Promienie wrzynają się w spocone fabryką plecy szwaczki. Natura: miejsce gdzie wchodzi drwal i ścina drzewo. Wielkie bale zostawiają na jego rękach wielkie odciski. Krajobraz: malowniczy system składający się z form rzeźby i wód, roślinności i gleb, skał i atmosfery między nią a nim. Krajobraz, jak klasyczna relacja oznacza harmonię wszystkich elementów. W przypadku przyrody czas upiększa, w przypadku ludzi może być różnie. Człowiek stanie się piękniejszy, jeśli będzie trenowany w sposób klasyczny. Jelinek pokazuje nam piękne kobiety, które myślą w swojej prostocie, że taki właśnie jest świat: miejsce gdzie wschodzi i zachodzi słońce, i gdzie złe traktowanie nie może się zdarzyć.

Ewelina Marciniak o spektaklu

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością i zespołem Teatru Wybrzeże. Organizatorzy chcą nie tylko stworzyć widzom możliwość zbliżenia się ze środowiskiem twórców i możliwość rozmowy o teatrze, ale także docenić zaangażowaną część widowni. Dlatego wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają pod koniec sezonu Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu 2012/2013.

18. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym Teatru Wybrzeże 
Amatorki, reż., Ewelina Marciniak
20 marca 2013 roku, godz. 20.45
Scena Malarnia
Teatr Wybrzeże
Gdańsk

Dodaj komentarz