• 2013-02-20

Janina Kraupe i Marta Deskur – Ekscentryczne

Od 22 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę prac Janiny Kraupe i Marty Deskur pt. Ekscentryczne.

Marta Deskur, „Trzy Charyty boginie romskie”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Deskur, „Trzy Charyty boginie romskie”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Czy Janinę Kraupe i Martę Deskur łączy coś ponadto, że mieszkają na jednej ulicy, palą cienkie papierosy, a ich propozycje artystyczne różnią się od wyznaczonych przez pisaną z uwzględnieniem podobieństw (formalnych, generacyjnych, problemowych) tradycyjną opowieść o sztuce, w ramach której są pokazywane?

Zestawienie ze sobą prac obu artystek nie ma na celu zbudowania spójnej narracji o sztuce. Jest raczej ekscentrycznym ekscesem, który uwypuklając radykalną inność obu artystek względem siebie i przypisywanych im środowisk, w tej radykalnej inności właśnie próbuje szukać innej wersji opowieści o sztuce.

Wojciech Szymański

Marta Deskur (ur. 1962, Kraków) w latach 1983-1988 studiowała na École des Beaux Arts w Aix-en-Provence. Od początku lat 90. realizuje prace multimedialne, łącząc zainteresowania fotografią i instalacją oraz tworząc obiekty, wideo i filmy. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, a także prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w najważniejszych galeriach w kraju, między innymi w Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku czy CSW Kronika w Bytomiu. Często czerpiąca inspiracje z ikonografii religijnej twórczość artystki sytuowana jest przeważnie w kluczowym dla zrozumienia polskiej sztuki współczesnej po 1989 roku kontekście sztuki krytycznej.

Janina Kraupe (ur. 1921, Sosnowiec) studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęła w 1938 roku (dyplom w 1948 roku). Profesor krakowskiej ASP, z którą związana była zawodowo w latach 1949-1991. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1957 roku w Grupie Krakowskiej, jednym z najważniejszych polskich środowisk artystycznych drugiej połowy XX wieku. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, między innymi na legendarnej pierwszej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku. Jej bogata i różnorodna twórczość artystyczna obejmuje malarstwo monumentalne, sztalugowe, a także grafikę. Artystka czerpie inspiracje z muzyki, literatury, astrologii, a także tradycji ezoterycznych, w tym teozofii, antropozofii i gnozy.

Kurator: Wojciech Szymański

Janina Kraupe, Marta Deskur, Ekscentryczne
Wernisaż: 22 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 marca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół
ul. Długosza 3
Nowy Sącz

Dodaj komentarz