• 2013-02-19

BLUE w twórczej interpretacji dzieci

23 lutego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędą się warsztaty dla 5-10-latków w ramach wystawy Tomka Niewiadomskiego pt. BLUE. Warsztaty poprowadzi Justyna Mazur i Justyna Sławik (Sztukolotnia) we współpracy z Działem Edukacji Muzeum Manggha i Fundacją Element65.

Tomek Niewiadomski, „BLUE”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Niewiadomski, „BLUE”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl BLUE Tomka Niewiadomskiego powstaje od 2003 roku i ciągle wzbogaca się o nowe prace. Nieśpieszne tempo realizacji odpowiada odległym lokalizacjom fotografowanych miejsc, na półkuli północnej i południowej. BLUE nie jest jednak dziennikiem podróży. Jest zarazem czymś więcej niż artystyczny koncept. Stanowi motyw przewodni działalności Tomka Niewiadomskiego i zawiera to, co najważniejsze w jego sztuce. Wiąże się mocno z życiowym doświadczeniem, z poznawaniem różnych stron świata, ze spotykaniem ludzi, ale i z doznawaniem wolności w spotkaniu z naturą. (…)

Pisze o cyklu fotografii Niewiadomskiego krytyczka sztuki Magda Ujma.

BLUE w wydaniu warsztatowym to okazja: dla najmłodszych miłośników podróży (także tych palcem po mapie!) oraz fotografii (także tych początkujących!) do samodzielnej interpretacji wystawy poprzez działania artystyczne, a dla dorosłych – spojrzenia na BLUE oczyma młodych odkrywców!

Podczas warsztatów będą prowadzone rozmowy o wodzie – jak ją odczuwamy, jak ją widzimy, kiedy i gdzie możemy ją spotkać? Będzie można przetestować to, jak odczuwamy wodę zimną, a jak ciepłą i w obu rozpuścić lód. Uczestnicy będą pienić wodę na różne sposoby: przelewając, poruszając taflą, bulgocząc – może nawet przy tej okazji trochę pochlapiemy? Zostanie zgaszone światło i organizatorzy wyświetlą projekcję na powierzchni wody. Potem będzie można ją barwić, samodzielnie zbadamy bogactwo odcieni wody i sprawdzimy, jak magiczny może stać się podwodny świat poprzez kolory? Każdy, wykorzystując ołówek i tekturę, narysuje swoje podwodne stworzenie, potem wytniemy je i tak powstaną unikatowe pieczątki. Uczestnicy ozdobią nimi połacie mokrego papieru obserwując, co dzieje się z odciśniętymi kształtami. Czy zapieczętowana powierzchnia zmieni się gdy wyświetlimy na niej prawdziwą morską wodę?

Prowadzenie i organizacja warsztatów: Justyna Mazur i Justyna Sławik (Sztukolotnia) we współpracy z Działem Edukacji Muzeum Manggha i Fundacją Element65.

Tomek Niewiadomski BLUE. Warsztaty dla 5-10-latków
Warsztaty odbędą się 23 lutego 2013 roku o godzinie 15.00
Ilość miejsc ograniczona
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz