• 2013-02-19

Fotodesign w Instytucie Polskim w Rzymie

Od 20 lutego w Instytucie Polskim w Rzymie będzie można oglądać wystawę designu lat 50. i 60. w fotografii artystycznej pt. Polski Fotodesign. Autorami prac są: Zbigniew Dłubak, Wojciech Plewiński, Tadeusz Sumiński, Eustachy Kossakowski, Wojciech Zamecznik, Jerzy Lewczyński.

Wojciech Plewiński, Konkurs samochodowy Sam, 1958 © Wojciech Plewiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, Konkurs samochodowy Sam, 1958 © Wojciech Plewiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polski Fotodesign - Design lat 50. i 60. w fotografii artystycznej to druga odsłona wystawy przygotowanej w zeszłym roku przez galerie Asymetria z Warszawy. Prezentuje wybór fotografii, które składają hołd polskiemu designowi lat 50. i 60., uwiecznionemu przez najwybitniejszych twórców tamtej epoki. Wystawa mierzy się z historią szczególnego gatunku fotograficznego – fotografii dizajnu i próbuje odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji pokazać polski XX-wieczny dizajn z innej niż dotychczas perspektywy.

Na wystawie znajdują się zdjecia Eustachego Kossakowskiego (autora dokumentacji fotograficznej większości spektakli i performance’ów Tadeusza Kantora), z serii Supersam pokazujące otwarcie pierwszego, dużego supermarketu w Warszawie (1962); zdjęcia klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka z cyklu Adam (1962), przedstawiające zaaranżowane przez niego wnętrze warszawskiego sklepu z konfekcją męską; seria Tadeusza Sumińskiego prezentująca modernistyczne stacje Warszawy (1963); zbiór fotokolaży awangardowego artysty Jerzego Lewczyńskiego, propagujący przestrzeganie norm BHP wśród robotników (1958).

Ponadto na wystawie pokazany zostanie błyskotliwy reportażu Wojciecha Plewińskiego z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958); zdjęcia z konkursu Samów z 1959 r w Warszawie, w którym brały udział samochody wykonane własnoręcznie przez obywateli i cykl ze spotkań jazzowych organizowanych w latach 50-tych w Zakopanem.

Wyjątkowym elementem wystawy będzie prezentacja oryginalnych prac Wojciecha Zamecznika z lat 60-tych, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, fotograficznych szkiców plakatów przygotowanych dla Festiwalu Warszawskiej Jesieni oraz na okładkę płyty Krzysztofa Pendereckiego Ofiarom Hiroszimy – Tren (1960), o tragedii w Hiroszimie..

Kuratorzy wystawy: Rafał Lewandowski i Anna Jagiełło
Współpraca: Międzynarodowa Wystawa designu DOS – Disegnare Oggetti Sonori

Polski Fotodesign. Design lat 50. i 60. w fotografii artystycznej
Zbigniew Dłubak, Wojciech Plewiński, Tadeusz Sumiński, Eustachy Kossakowski, Wojciech Zamecznik, Jerzy Lewczyński
Wernisaż: 20 luty 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 22 marca 2013 roku
Instytut Polski w Rzymie
Via Vittoria Colonna 1
Rzym

Dodaj komentarz