• 2013-02-18

Spowiedź Śpiącej Królewny

Od 17 marca na Scenie Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie można będzie oglądać Spowiedź Śpiącej Królewny –  monodram w wykonaniu Joanny Fertacz oparty na najnowszej powieści Mariusza Sieniewicza pod tym samym tytułem.

„Spowiedź Śpiącej Królewny", reż. Michał Rzepka (źródło: materiał prasowy)

„Spowiedź Śpiącej Królewny", reż. Michał Rzepka (źródło: materiał prasowy)

Spowiedź Śpiącej Królewny jest historią Emi – cierpiącej na narkolepsję singielki przed pięćdziesiątką uwikłanej w żenujące związki z mężczyznami. Balansująca na krawędzi jawy i snu, życia i śmierci, Emi, obnaża kolejne stereotypy damsko-męskich relacji przeistaczające się z królewny i dziuńdzi w wiedźmę.  Spektakl jest też rozliczeniem z wizerunkiem mężczyzny, który istnieje dzisiaj w trzech odmianach: depresyjnego kastrata, patriotycznego fanatyka i ogarniętego obsesją na punkcie własnego wyglądu narcyza.

Królewna śpi i śni swoją śmierć, bo nie pasuje do świata tradycyjnych ról przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Nie pasuje też do Polski. Śpi, by zmienić się w wiedźmę. To opowieść okobiecym dążeniu do wolności, dla której brakuje języka. O kobiecym gniewie. Mocna, brawurowa, śmieszna. Wyzwalająca.

Kinga Dunin

Spektakl wyreżyserował Michał Rzepka, autorką adaptacji jest Joanna Fertacz, scenografię, kostiumy i lalkę stworzył Łukasz Trzciński, a muzykę do spektaklu skomponował Rafał Gajewski.

Mariusz Sieniewicz to pisarz, autor książek: Prababka, Czwarte niebo, Żydówek nie obsługujemy, Rebelia. Miasto Szklanych Słoni i Spowiedź Śpiącej Królewny. Trzykrotny finalista Paszportów Polityki, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur za rok 2010.

Joanna Fertacz jest aktorką z 30-letnim stażem scenicznym. Pracowała w kilku teatrach w Polsce, a od 1990 roku rozwija swój kunszt aktorski na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Laureatka wielu konkursów i plebiscytów na najlepszą kreację sceniczną. Występuje też w realizacjach filmowych i telewizyjnych.

Michał Rzepka to reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Spektakle teatralne Michała Rzepki zdobyły wiele nagród, a ich prezentacje miały miejsce m.in. w Teatrze Małym, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Maski w Poznaniu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Teatrze Studyjnym i Teatrze Nowym w Łodzi czy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Spowiedź Śpiącej Królewny, reż. Michał Rzepka
Premiera: 17 marca 2013 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz