• 2013-02-18

Seweryn Swacha – malowana Historia pewnego przypadku

Od 8 marca w BWA w Jeleniej Górze będzie można oglądać wystawę pt. Historia pewnego przypadku, który prowadzi do wyboru, autorem prac jest Seweryn Swacha.

Seweryn Swacha, „White Rabbit”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seweryn Swacha, „White Rabbit”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seweryn Swacha odmalowuje rzeczywistość pogoni (nie wiadomo za czym), pędu (nie wiadomo dokąd), ładowania swoich baterii, energetyzowania się (nie wiadomo czym, po co i dlaczego). Gdzieś w tle jego malarskiej wizji pulsuje pustka, być może jest ona motorem działania postaci zaludniających jego płótna, być może jego samego. Swacha oszczędnie dozuje takie informacje. Poprzez mnogość technik oraz ilość podejmowanych tematów tworzy rozległą artystyczną wizję, mnoży obrazy, które nakładają się na siebie i ze sobą korespondują.

Swacha maluje farbami olejnymi, akrylowymi oraz temperami, stosuje kolaż, używa markerów, klejów oraz silikonu, kompiluje swoje obrazy z elementów gotowych, z fragmentów ubrań, z folderów reklamowych, oblewa je złotem w aerozolu… Improwizuje na płótnie. Jego osobowość twórcza jawi się odbiorcom tych dzieł jako rozmyta, przezroczysta, rozproszona w całym tym malarskim bałaganie. Bo Swacha ma coś do namalowania niemal na każdy temat. W jego twórczości pojawiają się zarówno roześmiani celebryci, opalone modelki, jak i Lewiatan oraz Adolf Hitler. Swacha inspiruje się w równym stopniu klasyczną literaturą i malarstwem, co reklamą, pulpą oraz sitcomem.

Seweryn Swacha, „Złota bejzbolistka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seweryn Swacha, „Złota bejzbolistka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł prezentacji jeleniogórskiej stanowi niejako odautorski komentarz dotyczący procesu tworzenia, refleksję na temat przytłaczającej ilości możliwości, jakie posiada malarz stojący przed płótnem (mamy nieograniczony magazynek, a przyzwolenie na jeden tylko strzał). W Galerii BWA zostaną pokazane efekty tych artystycznych poszukiwań, będzie to zestaw prac kolażowych z lat 2010 – 2011, a także cykl najnowszych prac, obrazów na płótnie wykonanych z elementów gotowych przy udziale silikonu.

Seweryn Swacha (ur. 7 stycznia 1979r. w Jeleniej Górze) absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego, studiował malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka). Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Szkocja, Holandia, Słowacja). Pokazywał swoje prace m.in. w galeriach BWA w Zielonej Górze i Wrocławiu, w poznańskich galeriach Arsenał, Pies, Nowa i ON, słupskiej Galerii Bałtyckiej oraz warszawskiej Galerii Studio. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Kurator: Piotr Machłajewski

Seweryn Swacha, Historia pewnego przypadku, który prowadzi do wyboru
Wernisaż: 8 marca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz