• 2013-02-18

Szumowska i Rosłaniec nagrodzone podczas Berlinale

17 lutego w Berlinie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. Nagrody 63. Berlinale trafiły również w ręce polskich twórców. Film W Imię… w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej otrzymał nagordę Teddy Award dla najlepszego filmu fabularnego poruszającego tematykę homoseksualn. Natomiast Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film Generation 14 Plus (sekcja filmów dla dzieci i młodzieży), oraz wyróżnienie międzynarodowych jurorów otrzymał Baby Blues w reżyserii Kasi Rosłaniec.

„W Imię” Małgorzaty Szumowskiej (źródło: materiały prasowe)

„W Imię” Małgorzaty Szumowskiej (źródło: materiały prasowe)

Złoty Niedźwiedź przypadł filmowi rumuńskiemu Child`s Pose w reżyserii Calina Petera Netzera.

Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki przyznano Paulinie Garcia z Chile za główną rolę w filmie Gloria.  Film w reżyserii Sebastiana Lelio otrzymał także Nagrodę Ekumeniczną jak i nagrodę Stowarzyszenia Niemieckich Filmowców. (Prize of The Guild of German Art House Cinemas). Na towarzyszącej wręczeniu nagród konferencji prasowej dziennikarki dziękowały filmowcom za utwory poruszające problemy kobiet po pięćdziesiątce.

Srebrnego Niedźwiedzia za kreację męską otrzymał cygan z Bośni i Hercegowiny, Nazif Mujic.

Srebrnego Niedźwiedzia – Specjalną Nagrodę Jurorów oraz Wyróżnienie Ekumenicznego Jury otrzymał film bośniackiego reżysera, laureata Oscara z 2002 roku, Danisa Tanovica, Epizody z życia zbieracza złomu.

Nagroda Alfreda Bauera za otwieranie nowych perspektyw w kina, przypadła kanadyjskiemu filmowi Vic + Flo Saw a Bar w reżyserii Denisa Cote. Film przedstawiał środowisko recydywistek. Nie wszystkie porachunki więzienne nie zostały jednak do końca uregulowane. Lesbiskie bohaterki zostają zamordowane podczas spaceru w lesie.

Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię otrzymał islandczyk, David Gordon Green za Prince Avalanche.

„Parde”, reż. Jafar Panahi (źródło: materiały prasowe)

„Parde”, reż. Jafar Panahi (źródło: materiały prasowe)

Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz otrzymał irański twórca, Jafar Panahi za film Parde.

Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia dostał Azis Zhambakiyev z Kazachstanu za film Harmony Lessons.

63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale 
Od 7 do 17 lutego 2013 roku

Przeczytaj więcej o werdykcie jury 63. MFF Berlinale w Magazynie O.pl, w komentarzu Alexandry Hołowni: http://magazyn.o.pl/2013/alexandra-holownia-nagrody-63-berlinale/

Dodaj komentarz