• 2013-02-18

Małopolski Ogród Sztuki i CINiBA najlepszymi budynkami roku 2012

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie i CINiBA w Katowicach zwyciężyły w konkursie Building of the year 2012 na najlepszy budynek roku 2012. Organizatorem konkursu jest Archdaily.

Małopolski Ogród Sztuki, proj. Ingarden & Ewy Architekci, fot. Krzysztof Ingarden (źródło: materiały prasowe)

Małopolski Ogród Sztuki, proj. Ingarden & Ewy Architekci, fot. Krzysztof Ingarden (źródło: materiały prasowe)

Uroczyście otwarty jesienią ubiegłego roku Małopolski Ogród Sztuki, świetnie wpisał się w tkankę miejską Krakowa. Jego atrakcyjną bryłę i bardzo dobre skomponowanie z otoczeniem, doceniono w prestiżowym plebiscycie Building of the Year 2012, gdzie obiekt zwyciężył w kategorii kultura.

Wyróżnienie przyznane budynkowi w organizowanym przez portal ArchDaily plebiscycie, jest dowodem uznania dla oryginalności projektu wykonanego przez Krzysztofa Ingardena oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji obiektu. Nowoczesna fasada Małopolskiego Ogrodu Sztuki została wykonana przy wykorzystaniu systemu FA 50N firmy Yawal, jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce.

Nowoczesne, multimedialne centrum kultury, jakim jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, mieści w sobie mediatekę, wielofunkcyjną salę widowiskową oraz salę kinową. W budynku z powodzeniem wykorzystane zostały szerokie możliwości konstrukcyjne profili systemu FA 50N, który pozwala na tworzenie ścian osłonowych o praktycznie dowolnych kształtach.

Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu firmy Yawal

Jurorzy konkursu, w którym nagrodzony został Małopolski Ogród Sztuki podkreślali, że budynek wprowadził w starą, zniszczoną dotąd zabudowę nowy ład przestrzenny. Zaletą obiektu jest stonowana architektura, która jednocześnie nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Małopolski Ogród Sztuki został także wyróżniony już wcześniej – zdobył nagrodę dla najlepszej krakowskiej realizacji architektonicznej 2012 roku w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego. Doceniono wówczas walory architektoniczne budynku, jego funkcjonalność oraz poszanowanie zastanej przestrzeni.

Nagroda uzyskana w plebiscycie Building of the Year 2012 pokazuje, że rodzima architektura prezentuje najwyższy, światowy poziom i śmiało może konkurować z projektami zagranicznymi. Co istotne, Małopolski Ogród Sztuki ma również szansę na kolejne wyróżnienie – obiekt znalazł się bowiem w gronie pięciu finalistów konkursu organizowanego przez amerykański portal Architizer A+ Award w kategorii Cultural – Theatres & Performing Arts Centers.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach to obiekt zaprojektowany przez pracownię HS99: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski i Wojciech Subalski. Budynek został uhonorowany tytułem Obiekt Roku oraz Grand Prix 17. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego, jest też zwycięstwą plebiscytu Bryła Roku 2011.

Building of the year 2012, pierwsze miejsce
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie – kategoria Kultura
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach – kategoria Muzea i Biblioteki

Dodaj komentarz