• 2013-02-18

Piękna Pani i brzydki Pan, Magdalena Samozwaniec

20 lutego nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się książka Piękna Pani i brzydki Pan, której autorką jest Magdalena Samozwaniec, nazywana mistrzynią polskiej satyry.

„Piękna Pani i brzydki Pan", Magdalena Samozwaniec, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Piękna Pani i brzydki Pan", Magdalena Samozwaniec, okładka (źródło: materiał prasowy)

Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Od mistrzyni polskiej satyry nie oczekujcie recept na wszelkie możliwe bolączki. Pisarka rozprawia się z całym katalogiem ludzkich wad i kapryśnymi modami epoki. Nikt nie jest bezpieczny – ani próżna matka, ani łamacz damskich serc, o udręczonym poecie grafomanie nie wspominając.

Magdalena Samozwaniec w krótkich anegdotach naigrawa się z przywar arystokratów, mieszczan, służących, artystów. Hołduje głoszonej przez siebie zasadzie, że tylko prawda jest śmieszna. I choć przedwojenne obyczaje różnią się od dzisiejszych, ironiczne pióro wydobywa wszystko, co ponadczasowe.

Podczas epoki chodzenia dziewczyna powinna bacznie obserwować swojego przyszłego. Bystre oczko i spiczaste uszko, czujne jak u zająca wietrzącego. Poza tym… temperatura dłoni. Wiele młodych chłopców miewa teraz wilgotne dłonie. Niby nic, młodość, nerwy, a w małżeństwie… dramat.

Magdalena Samozwaniec

Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) to pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922) – parodią Trędowatej –co dało początek jej ogromnej popularności. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn(1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973)– portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Piękna Pani i brzydki Pan, Magdalena Samozwaniec
Premiera: 20 lutego 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz