Anna Konik W tym samym mieście, pod tym samym niebem

Od 1 marca w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Anny Konik pt. I samma stad, under samma himmel… W tym samym mieście, pod tym samym niebem… In the same city, under the same sky… 

Anna Konik, „W tym samym mieście, pod tym samym niebem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Konik, „W tym samym mieście, pod tym samym niebem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja najnowszej pracy Anny Konik dotyczącej problemu kobiet emigrantek i uchodźczyń z krajów objętych wojną oraz ubóstwem. Jest to 14 filmów wideo, w których historie kobiet z Czeczenii, Afganistanu, Syrii, Somalii, Iraku, Turcji, Kurdystanu, Inguszetii opowiadają mieszkanki Sztokholmu i Białegostoku. Wystawa jest głęboką refleksją nad losem ludzi zmuszonych do porzucenia swego kraju. Z drugiej strony konfrontuje nas z historią ludzi, którzy pojawili się w Białymstoku.

Prezentacja składa się z 7 filmów zrealizowanych podczas pobytu rezydencyjnego artystki w Szwecji. Kolejnych 7 filmów i 7 opowieści o sytuacji kobiet z Czeczenii i Inguszetii mieszkających w Białymstoku powstało podczas warsztatów edukacyjnych Placu Zabaw Arsenał. Na ile humanitarne współczucie ofiarom wojen widzianym w telewizji umiemy okazać w realnej sytuacji, gdy stają się one naszymi sąsiadami. Wystawie będzie towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy, krytyków sztuki, Czeczenów mieszkających w Białymstoku, organizacji społecznych.

Anna Konik – tworzy wideoinstalacje, obiekty, uprawia wideo, fotografię, rysunek. Mieszka i pracuje w Berlinie, Warszawie oraz Dobrodzieniu. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, i tam w 2000 roku obroniła pracę dyplomową.

W latach 1999–2001 pracowała jako asystentka prof. Zofii Glazer w Katedrze Rysunku warszawskiej ASP. W latach 1999–2004 współpracowała z Teatrem Academia, grupą teatralną Opera Buffa i formacją Teatr Bez Nazwy. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP. W semestrach letnich 2012 oraz 2013 prowadzi seminaria wideo na Wydziale Literatury i Lingwistyki Uniwersytetu w Bielefeld, w roku 2010/2011 prowadziła gościnne zajęcia wideo w Katedrze Mody przy Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. W semestrze letnim 2009 zaproszona została jako Rudolf Arnheim Visiting Professor w Instytucie Sztuki i Historii Obrazu (Institut für Kunst- und Bildgeschichte) Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, a w latach 2008/2009 jako wykładowca na International Summer Academy w Salzburgu. Jej prace były pokazywane w wielu galeriach polskich i europejskich, a także znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki.

Kurator: Magdalena Godlewska

Anna Konik, I samma stad, under samma himmel… W tym samym mieście, pod tym samym niebem… In the same city, under the same sky…
Wernisaż: 1 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2013 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz