• 2013-02-16

(R)ewolucje dizajnu Ludzie jako infrastruktura

12 marca w Galerii Arsenał w Poznaniu Joanna Kusiak poprowadzi spotkanie z cyklu (R)ewolucje dizajnu pt. Ludzie jako infrastruktura: Wyzwania współczesnego urbanizmu.

Prezentacja „Ludzie jako infrastruktura: Wyzwania współczesnego urbanizmu”, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacja „Ludzie jako infrastruktura: Wyzwania współczesnego urbanizmu”, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prawdziwym wyzwaniem współczesnego dizajnu nie jest już projektowanie przedmiotów, ale raczej tworzenie sytuacji; nie poszukiwanie coraz to nowych zasobów, ale czynienie z konieczności cnoty – odkrywanie zasobów tam, gdzie do tej pory widzieliśmy głównie przeszkody. Szczególnie istotne jest to w przypadku dizajnu miejskiego, który nie może opierać się już na projektowaniu ulic i budynków, ale musi brać pod uwagę systemy infrastruktury złożone z ludzkich zachowań (AbdouMaliq Simone), które warunkują rozwój miasta nie mniej niż jego fizyczna infrasruktura. W czasach kryzysu architekt powinien znów stać się osobą publicznego zaufania, mediującą pomiędzy marzeniami mieszkańców i odpowiedzialnym rozwojem całego miasta, w którym innowacja nie jest tylko pustym sloganem, ale zbiorowym wysiłkiem miejskiej wspólnoty.

Joanna Kusiak – socjolożka i miejska aktywistka, doktorantka Uniwersytu Warszawskiego i Darmstadt University of Technology. W roku 2011/2012 Fulbright Advanced Visiting Researcher na City University of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa. Współautorka książki Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Transformation after 1990 (wraz z Moniką Grubbauer).

Koordynacja: Magdalena Popławska
Prowadzenie prezentacji: Joanna Kusiak

Ludzie jako infrastruktura: Wyzwania współczesnego urbanizmu
Cykl (R)ewolucje dizajnu
Spotkanie odbędzie się 12 marca 2013 roku o godzinie 18.00
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań

Dodaj komentarz