• 2013-02-16

Joanna Szczepkowska reżyseruje Modlitwę Czarnobylską

W Teatrze Studio w Warszawie trwają próby do premiery spektaklu Modlitwa Czarnobylska. Adaptacji i reżyserii głośnej książki Swietłany Aleksijewicz podjęła się Joanna Szczepkowska. Premiera zaplanowana jest na 8 marca.

Joanna Szczepkowska (źródło: materiał prasowy)

Joanna Szczepkowska (źródło: materiał prasowy)

Modlitwa Czarnobylska to reportaż Swietłany Aleksijewicz na temat katastrofy w Czarnobylu. Autorka — mieszkanka Białorusi, przeprowadziła szereg rozmów z ofiarami, decydentami, ratownikami i innymi świadkami tamtych dni. Czarnobylska rzeczywistość stworzyła obraz nowego świata i nowego człowieka. Jednak ten obraz jest nie tylko katastroficzny. Świat po Czarnobylu dokonał przewrotu w naturze i w filozofii życia. Zaczyna się ujawniać siła intuicji wielkich i drobnych stworzeń. Ludzie dostrzegają wyraźniej swoją przynależność do natury. Jeśli z wybuchu tamtego reaktora można wyciągnąć jakiekolwiek pozytywny wniosek, to jest nim wola życia, która podpowiada jak pojąć, przetrwać i jak oswoić świat, który stał się karykaturą. Jak wygrać z apokaliptycznym doznaniem. Oglądając to przedstawienie nie unikniemy potworności i tragizmu skutków katastrofy. Naszym zadaniem jest jednak pokazać to tak, żebyście wyszli z nadzieją, że wszystko ma moc odradzania. Żebyśmy – jak mówi autorka – doświadczyli wypowiedzianego czy też niewypowiedzianego uczucia, że dotknęliśmy czegoś nieznanego.

Joanna Szczepkowska

W spektaklu występują: Agata Góral, Elżbieta Piwek, Natalia Rybicka, Joanna Szczepkowska, Monika Świtaj, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Lewandowski, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Strużycki, Wojciech Żołądkowicz.

Spektakl powstaje w koprodukcji z Instytutem Reportażu.

Modlitwa Czarnobylska, reż. Joanna Szczepkowska
Premiera: 8 marca 2013 roku
Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza
Warszawa

Dodaj komentarz