• 2013-02-16

15. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Od 30 kwietnia do 5 maja, po dwóch stronach Olzy, w polskim i czeskim Cieszynie potrwa 15. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W programie znalazł się bogaty wybór ponad 40 najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji, a także tradycyjny element węgierski.

14. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, (źródło: fotoSprinter.pl)

14. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, (źródło: fotoSprinter.pl)

Wśród wybranych przez organizatorów obrazów warto wymienić chociażby kręcony przez 37 lat Prywatny wszechświat Heleny Třeštíkovej, Aż do miasta Aš Ivety Grofovej, który Słowacy zgłosili do oscarowej rywalizacji, czy głośny obraz Pokłosie Władysława Pasikowskiego.

Wśród bloków programowych ważne miejsce zajmują retrospektywy polskich, słowackich i czeskich twórców. W programie znalazła się retrospektywa słowackiego klasyka Petera Solana (m. in. Bokser i śmierć wg prozy Józefa Hena), a także przegląd twórczości niezwykłej postaci polskiego teatru i filmu, Jerzego Stuhra – przypomniane zostaną filmy z jego udziałem jak Wodzirej Feliksa Falka i w jego reżyserii, np. Spis cudzołożnic. Jerzy Stuhr przyjął także zaproszenie do Cieszyna.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Kina na Granicy zaprezentowany zostanie także przegląd kina gatunkowego – tym razem organizatorzy zapraszają do świata filmów muzycznych i musicali. Zachęcają do zobaczenia, w jaki sposób twórcy z Czech, Polski i Słowacji na przestrzeni lat rozwiewali szarość ekranowego i codziennego życia piosenką i tańcem. Wśród propozycji znalazły się m. in. Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego czy Starcy na chmielu Ladislava Rychmana.

Kolejny cykl, który zostanie zaprezentowany, to prawdziwy temat-rzeka, a dokładniej to temat: rzeka. Tradycją przeglądu stały się projekcje transgraniczne ponad Olzą, które odbędą się także podczas nadchodzącej edycji, lecz tym razem organizatorzy zdecydowali się przyjrzeć bliżej rzekom, które same są głównymi bohaterami obrazów, lub przynajmniej stanowią ważne tło dla wydarzeń. Wśród wybranych filmów znalazły się m. in. przedwojenna Rzeka Josefa Rovenskiego i Nad rzeką, której nie ma Andrzeja Barańskiego.

15. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Od 30 kwietnia do 5 maja 2013 roku
Cieszyn, Český Těšín

Dodaj komentarz