• 2013-02-15

Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę w Olsztynie

Od 8 marca w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują Henryk Cześnik, Jurgen Huber i Jan Pruski.

Autor: Henryk Cześnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Henryk Cześnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Troje przyjaciół, artystów na wspólnej wystawie w olsztyńskiej galerii BWA. Znają się od lat, spotykają na plenerach artystycznych, wspólnie tworzą (malarstwo, rysunek, obiekty), spierają w niekończących się dysputach o sztuce, naszych czasach. Wśród nich niekwestionowany mistrz Henryk Cześnik, profesor związany z gdańską ASP, Jan Pruski, pomysłodawca przedsięwzięcia, znany artysta olsztyński oraz niepokorny Jurgen Huber z Niemiec. Nie konfrontowali jeszcze swoich działań na wspólnej wystawie, tu zmierzyli się pod wiele mówiącym zdaniem: Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę. (…)

W pracach całej trójki artystów zauważalne jest zmaganie z materią, tak, by jak najlepiej dopracować powstałą w zamyśle wizję ukazania tematu. Jan Pruski zwykł mówić nie chcę malować ładnie, chcę opowiadać o tym, co mnie wkurza. I te słowa można odnieść również to twórczości Henryka Cześnika i Jurgena Hubera. W pracach Cześnika jest duża doza malarskiego gestu, kpiarstwa, żartu, ale mocno podszyta smutkiem, niezgodą na to, że potrafimy tak psuć ten najpiękniejszy ze światów.

Huber stara się przerysowaną kreską, ostrą plamą barwy mówić o nieustającej dzikości naszych czasów. Szczególne miejsce na wystawie w olsztyńskiej BWA zajmują dwa obiekty prezentowane w specjalnych pomieszczeniach, jeden to Misteria Jana Cześnika, drugi to Czy nie wstyd Wam… Henryka Pruskiego, te dwie prace, które stanowią swoistą dominantę ekspozycji są też chyba najbardziej celnym komentarzem do idei przyświecającej artystom.

Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Autor: Henryk Cześnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Henryk Cześnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Cześnik urodził się w 1951 r. w Sopocie, odbył studia w PWSSP w Gdańsku, otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Dreźnie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Profesor zwyczajny gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat nagród, m.in.: I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej (1983/87), Nagrody artystycznej im. C.K. Norwida (1988), Sopockiej Muzy (2006), Nagrody Rektorskiej I Stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne (2008). Odznaczony Krzyżem Św. Stanisława za krzewienie kultury polskiej za granicą, (2008).

Jurgen Huber urodził się w 1954 roku w Altenstadt, w Bawarii. Mieszka i pracuje w Regensburgu w Niemczech. Zajmował się różnymi dziedzinami, by od 1987 roku poświęcić się całkowicie sztuce. Uprawia malarstwo, techniki szklane, należał do grupy artystycznej, Dlaczego ptaki latają, założył Stowarzyszenie Artystów w Grazu. Odbył pobyty studyjne w Londynie (Anglia), Mediolanie (Włochy), Lubljanie (Słowenia), Nykarleby (Finlandia) oraz Bydgoszczy (Polska). Autor oraz uczestnik ponad 70 wystaw, głównie w krajach Europy.

Jan Pruski urodził się w 1957 roku w Malborku. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę. Ma za sobą kilkuletnie pobyty studyjne w Niemczech, był wolnym słuchaczem kursów artystycznych w Berlinie. Od lat dziewięćdziesiątych z powodzeniem prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w pokazach zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwecji i w Polsce. W 2005 roku odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2006 roku roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę
Henryk Cześnik, Jurgen Huber, Jan Pruski
Wernisaż: 7 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2013 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz