• 2013-02-15

Porcelana Inaczej w BWA Wrocław

Od 21 lutego w galerii Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Porcelana Inaczej. Kuratorem ekspozycji jest Monika Patuszyńska.

Autor: Małgorzata Et Ber Warlikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Małgorzata Et Ber Warlikowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lista uczestników: Jeroen Bechtold (Holandia), Barbara Falender (Polska), Michael Flynn (Irlandia), Lea Georg (Szwajcaria), Satoru Hoshino (Japonia), Maria Juchnowska (Polska), Ryan Labar (USA), Anne Marie Laureys & Patrick Vanhuffel (Belgia), Monika Patuszyńska- prezydent sympozjum (Polska), Daniel Vuono (USA), Małgorzata Et Ber Warlikowska (Polska)

Dolny Śląsk. Polskie fabryki porcelany. Kilkunastu twórców z różnych stron świata. Różnorodne osobowości, które wiele dzieli, a łączy z pewnością porcelana. Materiał, w którym pracują i dzięki któremu spotykają się na miesiąc w ramach Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej. W tym roku, we wrześniu, dołączyłam tam i ja na kilka dni. Te dni spędzałam wraz z artystami w fabryce obserwując jak pracują. Wieczorami słuchałam jak przedstawiają swoje dokonania i dyskutują o porcelanie. Dla niektórych miesiąc pracy to dużo, dla innych mało. Ja wiem, że dzieła sztuki, by powstać bardziej niż czasu potrzebują dobrych warunków.

W spowijającej wnętrza fabryk w Wałbrzychu i Jedlinie-Zdroju lekkiej mgiełce porcelanowego pyłu i miękko wpadającym przez okna świetle poczułam się jak bohaterka obrazów Vermera. Ciepło bijące od pieców i intensywna praca twórcza. Rozproszone światło i wszechobecna porcelana. Różne temperamenty i jeden materiał. Materiał równie magiczny, co wymagający.

Nigdy nie widziałam tyle porcelany jednocześnie. Nigdy też nie miałam szansy obserwować porcelany w tylu różnych stadiach jej powstawania. Wrzesień 2012 kojarzyć będę z dotykiem porcelany, tej powstającej w ramach Sympozjum i tej robionej seryjnie przez fabryki. Pozostaną ze mną wspomnienia zakładów, w których porcelana króluje i rozmów z tymi, którzy znają ją jak mało kto – z pracownikami fabryk i artystami Sympozjum. (…)

Krystyna Łuczak-Surówka, historyk sztuki, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (fragment tekstu z katalogu wystawy).

Kurator wystawy: Monika Patuszyńska

Porcelana Inaczej
Wernisaż: 21 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 marca 2013 roku
Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław
Pl. Kościuszki 9/10
Wrocław

Dodaj komentarz