• 2013-02-14

Etyka i Estetyka mylą mi się w dizajnie

16 lutego w Galerii BWA Design we Wrocławiu Bogna Świątkowska poprowadzi dyskusję na temat etyki w dizajnie pt. Etyka i estetyka mylą mi się. Uczestnikami spotkania będą Jacek Utko, Grzegorz Laszuk i Katarzyna Roj.

Galeria BWA Dizajn we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria BWA Dizajn we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już od pierwszej edycji konkursu Projekt Roku, kategoria Etyka wywołuje dyskusje i kontrowersje. Część projektantów uważa, że praca dizajnera regulowana jest przez wolny rynek, zatem nie podlega ocenie moralnej, a jedynie funkcjonalnej, opartej na wymogu efektywności marketingowej przy zachowaniu odpowiedniego poziomu estetycznego. Inni dizajnerzy postrzegają swoją pracę jako rzemiosło i usługi na rzecz klientów, dlatego odżegnują się od brania odpowiedzialności za ostateczny cel pracy, w której biorą udział.

Jednak coraz większa grupa projektantów uważa, że dizajner współtworzy komunikat, który przekazuje i domaga się udziału w jego formułowaniu. Inni porzucają projektowanie estetycznie wyrafinowanych druków na rzecz pracy u podstaw polegającej na informowaniu ludzi o istotnych kwestiach, czy tworzeniu społecznie użytecznych narzędzi komunikacji. Podczas dyskusji zastanowimy się, czy dizajner może zmienić świat i jaki jest zakres jego odpowiedzialności etycznej.

Moderator: Bogna Świątkowska
Uczestnicy: Jacek Utko, Grzegorz Laszuk, Katarzyna Roj

Dyskusja Etyka i Estetyka mylą mi się
Spotkanie odbędzie się 16 lutego 2013 roku o godzinie 19.00
Galeria BWA Design
ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz