• 2013-02-14

Ryba Piła robi Kuku w Zderzaku

Od 21 lutego w Galerii Zderzak w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Grupy Kuku Kuku pt. Ryba Piła. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć dzieła Agaty Kus i Katarzyny Kukuły.

Agata Kus, collage, obiekt, plastik (fragment), 25 x 25 cm, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kus, collage, obiekt, plastik (fragment), 25 x 25 cm, 2012. Dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

Pierwsza wystawa Grupy Kuku Kuku (Agata Kus, Katarzyna Kukuła) w Zderzaku wprowadzi widza w trudny klimat kobiecego niedostosowania do świata. Kobiece niedostosowanie w tym przypadku jest dostosowaniem artystycznym, znajdując wyraz w dziko-manierycznych obrazach Kus oraz karnawałowych, orgiastycznych wizjach Kukuły. O swoich intencjach Autorki informują metaforycznie, lecz przejrzyście w poniższym tekście:

Ryba zwyczajna z piłującej rodziny prowadziła dotychczas głównie przydenny tryb życia. Rybka lubi pływać, chociaż jest nieżywa.

Nie jest bowiem świadoma posiadania swojej walecznej piły oraz otworków zwanymi tryskawkami. Tryskawki występują parzyście. Parzą się. Piła miała dwie dziurki. Kiedyś nimi tylko piła. Myślała, że służą wyłącznie do nabierania wody w usta, że już zawsze będzie pić. Myliła się.

Ryba piła ma uniwersalny pysk jak podaje TVP. To nieprawda. TVP kłamie. Ryba już się tego domyśliła. Jej wielka piła ma moc sprawczą, umożliwiają to liczne elektroceptory. Pozwalają zarówno wyczuć zagrożenie i ofiarę, jak nawet i zabić. Od teraz ryba nie będzie już ofiarą. Ryba – syrena jest nieczuła od pasa w dół. Podwodni mieszkańcy boją się emancypowanych ryb. Nie są ani potrzebne ani pożyteczne. A w dodatku rosną i rozmnażają się powoli. Nie chcą się rozmnażać! Suki. Egoistki. Rebeliantki. Mącą spokój Spokojnego Oceanu.

(tekst Autorski)

Agata Kus (ur. 1987) pochodzi z Krosna, ale mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w 2012 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka. Zajmuje się malarstwem, tkaniną, rysunkiem, kolażem, tworzeniem obiektów przestrzennych i video. Jest laureatką m. in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium Twórczego im. Jana Matejki w dyscyplinie sztuki piękne. Otrzymała również wyróżnienie honorowe za osiągnięcia artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu 2011 jako członkini grupy Kuku Kuku. W tym roku brała udział w wystawie Najlepsze dyplomy 2012 w Pałacu Sztuki w Krakowie. W Zderzaku zobaczymy ją po raz trzeci. Uczestniczyła w wystawie O dziwnych uczuciach (2011), Królowa lodów (2011), NO LOGO (2012), a także Blue Velvet (2011, Pałac w Ryczowie).

Katarzyna Kukuła (ur. 1987) pochodzi z Koloni Cieśle. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończyła w 2012 roku, tworząc pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka. Praca otrzymała Nagrodę Główną Rektora Akademii Sztuk Pięknych w konkursie na najlepszy dyplom 2012. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i filmem animowanym. Wcześniej brała udział w wystawie Królowa lodów (2011) w Galerii Zderzak.

Od 2008 roku Kus i Kukuła tworzą nieoficjalną grupę Kuku Kuku. Jest to nazwa plemienia ludożerców z Nowej Gwinei, które nie miało żadnych zahamowań seksualnych. Pewnego razu w czasie podróży pociągiem artystki zobaczyły nazwę plemienia w tygodniku Polityka. Od tego wszystko się zaczęło.

Agata Kus Katarzyna Kukuła (Grupa Kuku Kuku), Ryba Piła
Wernisaż i performance: 21 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 marca 2013 roku
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
Kraków

Dodaj komentarz