• 2013-02-14

Forum Fotografii Teatralnej w Poznaniu

Od 16 do 17 lutego na Trzeciej Scenie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu potrwa 2. Forum Fotografii Teatralnej.

Forum Fotografii Teatralnej w Teatrze Nowym w Poznaniu - logo (źródło: materiały prasowe)

Forum Fotografii Teatralnej w Teatrze Nowym w Poznaniu - logo (źródło: materiały prasowe)

Sobota 16 lutego 2013 roku:

  • godz. 18.00: Otwarcie Forum Fotografii Teatralnej. Jakub Wittchen \ Michał Litwiniec \ Wojciech Bagiński \ Pokaz zdjęć Taniec.013.

Pokaz zdjęć teatru tańca Jakuba Wittchena wzbogacony o muzyczną improwizację w wykonaniu Michała Litwińca oraz Wojciecha Bagińskiego.

Jakub Wittchen – fotograf, założyciel i właściciel Agencji Fotograficznej Master-Art. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową ze szczególnym uwzględnieniem fotografii wizerunkowej. Od lat realizuje się również jako fotograf tańca i teatru.

Michał Litwiniec – filozof, muzyk, aktor, kompozytor, poszukiwacz dźwięków. Członek tajemniczej Orkiestry Kormorany. Aerofonista w zespole Karbido, współkreator międzynarodowego projektu Stolik. Twórca i pomysłodawca jedynej w Europie Orkiestry Glinianych Instrumentów i spektaklu Gliniane Pieśni. Konstruktor instrumentów wszelakich. Współtwórca niezależnego festiwalu sztuki Podwodny Wrocław. Dyrektor artystyczny legendarnej Art Cafe Pod Kalamburem we Wrocławiu, oraz Kalaczakra Gallery&Coffe, a także założyciel i prezes Fundacji Kalambur. Obecnie współpracuje na stałe z zespołami Czerwie, Klinika Lalek, Karbido, Soma Ansamble, Requiem for Mozart, Chain Smokers.

Wojciech Bagiński – filozof gitary. Pustelnik melodii. Myśliciel, melancholik i marzyciel. Lekoman-artysta. Namiętny czytelnik Gwiazdy – cotygodniowego kolorowego dodatku do Faktu. Muzyczny globtroter. Wielbiciel Tomasza Manna, Wittgensteina i Mozarinu. Ceniony pedagog. Mieszka od lat w Zielonej Górze.

  • godz. 19.00: Tomasz Wiech \ Pokaz zdjęć Sprawy współczesne i prezentacja autorskiego albumu Polska. W poszukiwaniu diamentów.

Współczesność oczami Tomasza Wiecha. Będzie o śladach prywatności w przestrzeniach korporacji i o małych zmianach związanych z dużą ekonomią, o współczesnej Polsce i dalekim Paragwaju, o wojnach i przyjaźni na Facebooku.

Tomasz Wiech – urodził się w 1979 r., mieszka w Krakowie. Z wykształcenia politolog. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004–2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. W roku 2011 jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oskar Barnack Award. Jego zdjęcia prezentowane były w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgii, Portugalii, Niemczech. W 2012 roku wydał książkę Polska. W poszukiwaniu diamentów.

  • godz. 21.00: Krzysztof Bieliński – Fotograf ciszy \ Pokaz zdjęć.

Podczas projekcji autor opowie m.in. o malarskości i poszukiwaniu swojego języka w fotografii, o osobności sztuki fotograficznej jako dziedziny zderzonej z rzeczywistością teatralną i o wychodzeniu poza ramy teatru.

Krzysztof Bieliński – urodzony w 1978 roku fotograf ciszy. Artysta współpracujący z wybitnymi reżyserami teatralnymi: Krystianem Lupą, Włodzimierzem Staniewskim, Grzegorzem Bralem, Piotrem Tomaszukiem, Mariuszem Trelińskim, Krzysztofem Warlikowskim, fotografując na scenach dramatycznych, operowych i lalkowych w Polsce i za granicą.

  • godz. 23.00: Noc fotografów.

Niedziela 17 lutego 2013 roku:

  • godz. 16.00: Opatrzeć się z obrazem, czyli czy oglądania można się nauczyć? – wykład dr Łukasza Rogowskiego

Łukasz Rogowski (ur. 1981) – doktor socjologii, adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu. Interesuje się społecznymi aspektami kultury wizualnej i nowych mediów oraz wykorzystywaniem materiałów wizualnych w badaniach socjologicznych. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie w 2011. Jeden ze współtwórców projektu Niewidzialne Miasto.

  • godz. 17.00: Agata Saraczyńska / Rzeczywistość iluzji i teatr realiów – rozmowa z fotografami: Krzysztofem Bielińskim i Tomaszem Wiechem

Agata Saraczyńska – z wykształcenia jest historykiem sztuki, zawodowo – dziennikarzem i krytykiem sztuki, a z pasji – aktywistką realizującą się na różnych polach. Od 1992 roku na co dzień współpracuje z Gazetą Wyborczą we Wrocławiu, jest redaktorem weekendowego dodatku Gazeta Co Jest Grane, publikuje również w prasie specjalistycznej. Kolaborowała z radiem, na co dzień komentuje również wydarzenia artystyczne w telewizji.

  • godz. 19.30: Jacek Kulm \ Pokaz zdjęć Nowy-Stary

Pokaz zdjęć przypominający przedstawienia Teatru Nowego z okresu dyrekcji Izabelli Cywińskiej. Projekcja łącząca współczesną metodę eksponowania fotografii za pomocą rzutnika cyfrowego i wyświetlanie średnioformatowych diapozytywów/slajdów rzutnikiem analogowym.

Jacek Kulm – reprezentuje starsze pokolenie poznańskich artystów fotografików. Specjalizuje się głównie w fotografii teatralnej, łącząc tradycyjny profesjonalizm z różnymi dyscyplinami sztuki. Jego dorobek artystyczny pokazuje, jak w unikatowy sposób fotografia może pokazywać piękno sztuki. W swojej pracy twórczej poszukuje człowieka, portretuje, dokumentuje ruch, gest, urodę ciała ludzkiego.

  • godz. 20.30: Maciej Włodarczyk \ Krystyna Waloszczyk \ Pokaz filmu Stachowiak

Obszerny fragment filmu dokumentalnego, poświęconego Mariuszowi Stachowiakowi. Zdjęcia do tej realizacji powstają niespiesznie, od stycznia 2012 roku, a w cały projekt zaangażowani są głównie przyjaciele założyciela Forum. Fotografie Mariusza stają się tu nie tylko pretekstem do rozmów o teatrze, ale pozwalają również z perspektywy rozmówców zapoznać się z sylwetką wybitnego i niepokornego artysty.

Maciej Włodarczyk – poznański dziennikarz i producent. Pomysłodawca projektów Poznań2016.tv oraz Teatrniezalezny.tv. Od 2007 roku wraz Maćkiem Sierpniem realizuje projekt dokumentacji wydarzeń kulturalnych w Poznaniu www.qpoznan.tv

Krystyna Waloszczyk – z wykształcenia architekt, z zamiłowania grafik i malarka. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym. Wieloletnia partnerka i przyjaciółka Mariusza Stachowiaka.

W ramach forum funkcjonować będzie również czytelnia wydawnictw Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

2. Forum Fotografii Teatralnej
Od 16 do 17 lutego 2013 roku
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Dodaj komentarz