• 2013-02-13

Krzysztof Łukaszewicz z thrillerem o Białorusi

Od 19 kwietnia na ekranach kin będzie można oglądać film Żywie Biełaruś, którego reżyserem jest twórca Linczu i współtwórca Generała Nila, Krzysztof Łukaszewicz. Scenariusz do filmu napisał Łukaszewicz i białoruski działacz społeczny Franak Wiaczorka.

„Żywie Biełaruś”, reż. Krzysztof Łukaszewicz - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Żywie Biełaruś”, reż. Krzysztof Łukaszewicz - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Żywie Biełaruś, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia młodego, zbuntowanego muzyka, który stał się dla Białorusinów symbolem walki o swobody obywatelskie.

Nie ma filmowca, który nie chciałby zrobić filmu będącego swoistym aktem sprzeciwu wobec rzeczywistości nie do zaakceptowania.

Krzysztof Łukaszewicz

Głównym bohaterem historii  jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestując system, prześladujący jego rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku, artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców. Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w antysystemowych mediach, prowadząc wraz ze swoją piękną i równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w reżimowych koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt…

W roli głównej wystąpił debiutujący w kinie białoruski raper Zmicier Papko, który w Polsce zasłynął z występu pod pseudonimem Vinsent na koncercie Solidarni z Białorusią, a także Karolina Gruszka – jedna z najzdolniejszych i najpopularniejszych polskich aktorek młodego pokolenia, nagrodzona za kreację w Kochankach z Marony główną nagrodą FPFF w Gdyni w 2005 roku. W filmie zobaczyć będzie można także Eugeniusza Malinowskiego (Syberiada polska, Quo vadis).

Za muzykę odpowiedzialny jest Lavon Volski.

Żywie Biełaruś, reż. Krzysztof Łukaszewicz
Premiera: 19 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz