• 2013-02-12

Czekalska i Golec The Favorite Works ¼

Od 13 lutego w Galerii Bielskiej BWA Będzie można oglądać wystawę pt. Czekalska+Golec – The Favorite Works ¼. W wystawie będą uczestniczyć Tatiana Czekalska i Leszek Golec.

Czekalska+Golec, „ReCollection second paw PeT-shirt”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czekalska+Golec, „ReCollection second paw PeT-shirt”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac duetu łódzkich artystów, tworzących razem od 1996 roku – Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca, twórców posiadających wyraźną świadomość ekologiczną, poszukujących idei harmonii ze światem natury. W centrum zdarzeń artyści umieszczają często zwierzęta lub inne żywe istoty, jako równoprawne względem człowieka. Tworzą przestrzenie, przedmioty, a czasem kreują zdarzenia, w których najwyższą wartością staje się żywa istota, nawet ta najdrobniejsza. Wiele tworzonych przez nich obiektów ma wyraźnie sprecyzowaną funkcję: mają nieść schronienie, pozwolić przetrwać życiu, które narażone jest dziś na wiele zagrożeń, tworzonych również przez kulturowe stereotypy.

Czekalska i Golec wskazują poprzez swoje działania na inny, pokorny, pełen łagodności i szacunku sposób współistnienia z otaczającym nas życiem. Próbują pokazać nam świat, w którym można wyzbyć się własnego spojrzenia, wczuwając się w inną istotę, przyjmując zasadę partnerstwa.

Czekalska+Golec, „Aleja rozjaśniona”, z cyklu „Contract Killer” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czekalska+Golec, „Aleja rozjaśniona”, z cyklu „Contract Killer” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tatiana Czekalska jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (1995), mieszka i pracuje w Łodzi. Leszek Golec (rocznik 1959), absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1989), mieszka w Łodzi, pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na bielskiej wystawie prezentowane są prace artystów z lat 1988–2012: fotografie, obrazy olejne, obiekty, animacja – w tym nigdzie niepokazywane fotografie Leszka Golca z 1988 roku – a także13 fotografii z serii Contract Killer, Petformance for photography 2009–2012, które po raz pierwszy wystawiane były rok temu w Atlasie Sztuki w Łodzi, oraz T-shirty w kasetonach: sześć koszulek z nadrukami, używanych przez drobne, czujące, ruchome istoty (zwierzęta).

Czekalska+Golec – The Favorite Works ¼
Wernisaż: 12 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz