• 2013-02-11

Das Quartet w Łodzi

14 lutego w Klubie Bajkonur w Łodzi wystąpi zespół jazzowy Das Quartet, na którego czele stoi jeden z europejskich klarnecistów basowych - Rudi Mahall. Zespół będzie prezentował głównie kompozycje polskiego gitarzysty jazzowego – Marka Kądzieli.

Rudi Mahall (źródło: materiały prasowe)

Rudi Mahall (źródło: materiały prasowe)

Pod nazwa Das Quartet kryje się międzynarodowy projekt muzyczny złożony ze znakomitych muzyków ze Szwecji, Danii, Polski i Niemiec. Na czele kwartetu stoi światowej sławy niemiecki klarnecista basowy Rudi Mahall. Zespół wykonuje autorski repertuar z pogranicza europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej.

Skład zespołu:

  • Rudi Mahall (DE) – klarnet basowy
  • Marek Kądziela (PL) – gitara
  • Kasper Tom Christiansen (DK) – perkusja
  • Frans Petter ELdh (SE) – kontrabas

Rudi Mahall to muzyk dobrze znany na europejskiej scenie jazzowej z talentu i oryginalnego podejścia do grania nowoczesnego jazzu na klarnecie basowym. Rudi ma bardzo osobiste brzmienie i sposób gry. Jest uważany za jednego z najbardziej interesujących i przełomowych współczesnych klarnecistów basowych na świecie. W ciągu trzech ostatnich dekad fascynował słuchaczy jazzu w składach takich jak Der Rote Bereich, Die Enttäuschung i u boku Aki Takase. Inni jego współpracownicy to m.in. Kenny Wheeler, Jim Black, Lee Konitz i Barry Guy. Występował na całym świecie, w tym na festiwalach: Jazz at the Mulhouse, Moers Jazzfestival, Jazzfest Berlin, także w Norwegii, Kanadzie, Afryce, Portugalii i Nowym Jorku.

Marek Kądziela to obecnie jeden z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, znany ze swojej współpracy ze skandynawską scena muzyczną. Lider licznych projektów: Off Quartet, Hunger Pangs czy International Jazz Quintet. Kądziela to artysta przekraczający granice stylistyk muzycznych, lecz nie stroniący od hardbopowych korzeni jazzu, do czego często nawiązuje wswojej twórczości.

Kasper Tom Christiansen to perkusista i wybitny kompozytor. Należy do nowej generacji perkusistów jazzowych, który łącząc różne gatunki muzyczne tworzy swój własny, niepowtarzalny styl. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music, od lat mieszka i tworzy w Berlinie. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Danii,

Niemczech, brał udział w licznych festiwalach jazzowych: Copenhagen Jazzfestival, Leverkusener Jazztage, Jazz w Ruinach and Jazz nad Odrą. Współpracował z kolejnymi muzykami: Tobias Delius, Håvard Wiik, Tom Arthurs, Axel Dörner, Kasper Tranberg, Philipp Gropper, Alexander Frangenheim, Jan Roder, Henrik Walsdorff, Uffe Steen dała obraz jego wszechstronności i świeżości, jaką wnosi do współczesnego jazzu.

Frans Petter Eldh to jeden z czołowych skandynawskich basistów, mistrz improwizacji, który wprowadza słuchacza w świat magicznego nastroju. Tworzy w Szwecji, Danii i Niemczech. Koncertował w Izraelu, Rosji i Tajlandii. Brał udział w następujących projektach: Django Bates Beloved Bird, Schneweiss und Rosenrot, Sandra Kolstad, Mads La Cour Im Beruf, The World, Sartre´s Croissant.

Jego współparca z Django Batesem przy projekcie Beloved Bird dała świetne recenzje i umieściła go w ścisłej czołówce dobrze zapowiadających się współczesnych muzyków jazzowych.

Das Quartet
14 lutego 2013 roku
Klub Bajkonur w Łodzi

Dodaj komentarz