• 2013-02-11

Anthony B i Raging Fyah we Wrocławiu

17 kwietnia we wrocławskim klubie Eter wystąpią Anthony B i Raging Fyah – gwiazdy jamajskiej sceny reggae.

Anthony B (źródło: materiały prasowe)

Anthony B (źródło: materiały prasowe)

Anthony Keith Blair urodził się w Clark’s Town w parafii Trelawny (północno-zachodnia Jamajka). Kiedy był nastolatkiem jego ulubionymi artystami reggae były legendy takie jak Bob Marley czy Peter Tosh, którzy ukształtowali jego muzyczne gusta. Inspiracja Peter’em Toshem daje się wyczuć w twórczości Anthonego B oraz jego rewolucjonistycznym podejściu do życia.

Anthony B obrał drogę Rastafari już jako nastolatek, ale ta decyzja nie spodobała się jego rodzinie. W pełni przekonany do swoich racji, Anthony odmówił porzucenia swojej nowej religii i przeprowadził się do dzielnicy Portmore w stolicy Jamajki – Kingston, gdzie mógł w pełni poświęcić się muzyce szlifując swój talent.

W 1988 roku zaprzyjaźnił się z artystami takimi jak Determine, Mega Banton, Ricky General i Terror Fabulous. Kilka lat później poznał Little Devon i Half Pint dzięki, którym nagrał swój debiutancki singiel The Living Is Hard, który ukazał się nakładem Wizard w 1993 roku. Anthony B pracował z wieloma producentami, by ostatecznie związać się zawodowo z Richardem Bello Bell’em, który jest odpowiedzialny za hity takie jak Fire Pon Rome, Raid Di Barn, Rumour czy Repantance Time.

Debiutancki album Anthonego B Real Reavolutionary ukazał się 1996 roku nakładem brytyjskiego Greenslaves Records, z kolei album So Many Things wydany w tym samym roku ukazał się nakładem giganta z USA – VP Records. W 1997 roku na rynku pojawiła się płyta Universal Struggle, którą Blair ugruntował swoją pozycję jako twórcy świadomego dancehallu i jednego z czołowych Bobo Dread’ów w reggae. Do dnia dzisiejszego Anthony B ma na swoim koncie 25 albumów studyjnych, z czego ostatni Freedom Fighter ukazał się w 2012 roku.

Anthony B nieprzerwanie przemierza cały świat, dając słynące z niesamowitej energii scenicznej koncerty.

Raging Fyah (źródło: materiały prasowe)

Raging Fyah (źródło: materiały prasowe)

Raging Fyah jest  zespołem, który powstał w 2006 roku. Tworzy go sześciu muzyków: Anthony Watson, Courtland White, Demar Gayle, Delroy Hamilton, Kumar Bent i Mahlon Moving, którzy postanowili na nowo rozpalić płomień pozytywnego przesłania w przemyśle muzycznym. Chociaż ich uniwersalność pozwala im grać wszystkie gatunki muzyki, to większość ich piosenek – inspirowanych pasją tworzenia i doświadczeniami życiowymi – to po prostu roots rock reggae. Piszą własne piosenki oraz teksty, w których każde słowo dotyka duszy słuchacza, podnosząc go na duchu i motywując do pozytywnego działania ludzi ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych i kulturowych.

Ich melodyjne granie i harmonie wokalne są bardzo często porównywane do legendarnych artystów takich jak Bob Marley, Peter Tosh czy Third World. Zespół posiada także własną wytwórnię, Raging Fyah Productions, po szyldem której wydali swój debiutancki singiel Peace Reigns, a następnie Fight, jak również H20 Riddim, na którym swoje utwory nagrało kilku popularnych artystów reggae i dancehall. Zespół stara się zmieniać świat, każdą nutą, każdą piosenką, rozpalając światło nadziei w miejscach ciemności, burząc bariery pomiędzy ludźmi.

Na swoim koncie mają album Judgement Day oraz dziesiątki zagranych koncertów na takich festiwalach jak: Rototom Sunsplash, Summerjam, Garrance Reggae Festival czy Reggae Sun Ska Festival.

Anthony B i Raging Fyah
17 kwietnia 2013 roku
Klub Eter we Wrocławiu

Dodaj komentarz