• 2013-02-09

We mgle – nagradzany film Łoźnicy już w kwietniu

12 kwietnia na ekrany kin wchodzi film We mgle, którego reżyserem jest Siergiej Łoźnica. Obraz otrzymał Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2012.

„We mgle”, reż. Siergiej Łoźnica - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„We mgle”, reż. Siergiej Łoźnica - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Aktualizacja, 22 maja 2013 roku: premiera filmu została przesunięta na 24 maja 2013 r.

Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei – Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie dwaj partyzanci – Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem.

W głębi pierwotnej puszczy kategorie przyjaciel i wróg nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Suszenja musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje.

We mgle, to drugi film fabularny znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy (Szczęście ty moje), nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasyla Bykowa. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Oleg Mutu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Śmierć pana Lazarescu), a kostiumy zaprojektowała uznana polska kostiumograf Dorota Roqueplo (Młyn i krzyż, Sala samobójców, Mój Nikifor).

We mgle, reż. Siergiej Łoźnica
Premiera: 24 maja 2013 r.
Dystrybucja: Against Gravity

Dodaj komentarz