• 2013-02-08

Konkurs na projekt wystawy dla Europejskiego Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku ogłosiło konkurs na koncepcję scenograficzną i merytoryczną wystawy dla dzieci mającej powstać we wznoszonym budynku ECS. Zgłaszać można się do 28 lutego, a na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna oraz szansa na zrealizowanie jego pomysłu wystawowego.

Europejskie Centrum Solidarności, wystawa, fot. Studio 1:1 Design / Archiwum ECS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejskie Centrum Solidarności, wystawa, fot. Studio 1:1 Design / Archiwum ECS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sala dla dzieci w ECS zajmie powierzchnię nieco ponad 400 m kwadratowych i będzie przeznaczona dla dzieci do lat 8. Ma być podzielona na dwie strefy: dla dzieci do piątego roku życia i starszych. Organizatorzy konkursu najwyżej będą oceniali wartość edukacyjną i interaktywność pomysłu, a także estetykę oraz oryginalność. Wystawa powinna wzbudzać zainteresowanie dzieci historią najnowszą, a w szczególności ideą wolności i solidarności oraz uczyć solidarnego współdziałania i pomagania sobie nawzajem angażując zmysły i emocje dzieci.

Jej celem będzie także sprzyjanie budowaniu wzajemnych relacji nie tylko między dziećmi, ale również między dziećmi i dorosłymi, umożliwianie nabywania kompetencji społecznych takich jak: empatia, zdolność komunikacji, budowanie relacji oraz uczenie odpowiedzialności, zamiłowania do nowych doświadczeń i poznawania świata, samodzielności i otwartości umysłu, szacunku dla wysiłku oraz pracy.

Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 15 tys. zł oraz zaproszenie autora do opracowania pracy konkursowej oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją wystawy. Przyznana zostanie również II i III nagroda w formie pieniężnej. Pełna treść ogłoszenia o konkursie znajduje się na stronie www.ecs.gda.pl w zakładce Przetargi.

Wystawa znajdzie się na parterze wznoszonego budynku Europejskiego Centrum Solidarności, który powstaje przy placu Solidarności. Budowa rozpoczęła się jesienią 2009 roku, a otwarcie planowane jest 4 czerwca 2014. Inwestycja finansowana jest z środków UE i budżetu Gdańska przy wsparciu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Powierzchnia użytkowa budynku ECS to niemal 26 tys. metrów kwadratowych. Sercem ECS będzie wystawa stała dedykowana historii ruchu Solidarność. Zaplanowano miejsce na wystawy czasowe archiwum, bibliotekę wraz z czytelnią, mediatekę, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno–szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży.

Konkurs na projekt wystawy dla dzieci
Zgłoszenia należy przysłać do 28 lutego 2013 roku
Ogłoszenie wyników nastąpi 29 maja
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk

Dodaj komentarz