• 2013-02-08

Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich

6 lutego ukazała się książka Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Są to trzy szczere świadectwa kobiet skrzywdzonych w konsekwencji wojny i polityki. Pozycja ta otwiera nową serię wydawniczą Karty Historii, tworzoną przez Ośrodek KARTA we współpracy z Literaturą faktu PWN.

„Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich", Ośrodek Karta, Literatura faktu PWN, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich", Ośrodek Karta, Literatura faktu PWN, okładka (źródło: materiał prasowy)

Składające się na Wypędzone dzienniki i wspomnienia trzech kobiet są poruszającym świadectwem krzywd, jakich doznały one u schyłku II wojny ze strony Rosjan i Polaków. W ich opowieściach dramatyczne przeżycia wywołują skrajne i sprzeczne emocje – poczucie bezsilności i cierpienia przeradza się w pragnienie zemsty, ale też wielką potrzebę zapomnienia i budowania nowego życia. Przez lata skrywane milczeniem losy mieszkańców tzw. Ziem Odzyskanych, w ostatnim czasie zyskują nowy, osobisty wymiar. Za sprawą tematów podejmowanych aktualnie w polskiej kinematografii, szczególnie w wyjątkowym filmie Róża Wojciecha Smarzowskiego, do świadomości społecznej zaczęła docierać prawda o niejednoznacznych konsekwencjach wojny i niezawinionych cierpieniach ofiar. Zaskakujące okazują się ludzkie postawy w obliczu skrajnych sytuacji i wyborów. Opisana w Wypędzonych tragedia wojny jest sprawą prywatną, intymnym świadectwem, ale także odważnym głosem w historycznym opisie wojny. Wspomnienia kobiet ukazują Polaków, uwikłanych w role krzywdzicieli. Tak jak wstrząsająca i obsypana nagrodami Róża czy ukazująca niejednoznaczność ludzkich postaw Obława Marcina Krzyształowicza, Wypędzone pokazują tragicznie splątane losy Polaków, Rosjan i Niemców – ludzi jednocześnie, choć na różne sposoby, przeżywających dramat cierpienia i okrucieństwa.

Książka jest pierwszym tytułem nowej serii Karty historii. Ośrodek KARTA i Dom Wydawniczy PWN otwierają cykl publikacji dokumentujących historyczne wydarzenia poprzez ludzkie losy. Osobiste relacje tworzą wielogłosową opowieść, w której pojedynczy los nadaje przeszłości Polaków, Rosjan i Niemców nieznany dotąd, poruszający wymiar.

Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich
Premiera: 6 lutego 2013 roku
Ośrodek KARTA i Literatura faktu PWN

Dodaj komentarz