• 2013-02-08

Shaggy na Reggaeland

Od 12 do 14 lipca w Płocku odbędzie się festiwal Reggaeland. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Shaggy.

Shaggy (źródło: materiały prasowe)

Shaggy (źródło: materiały prasowe)

Tradycyjnie Reggaeland odbędzie się na plaży nad Wisłą w Płocku. W tym roku na festiwalu znajdą się aż cztery sceny: główna, soundsystemowa oraz dwie mniejsze.

Shaggy to jedna z gwiazd gatunków reggae i dancehall, która dotarła do szerokiego grona słuchaczy na całym świecie. Mimo że jest wierny jamajskim rytmom, sprzedaje miliony płyt, z których kilka uzyskało status platynowych, a nawet diamentowych w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich. Jego popularność eksplodowała w roku 1993, kiedy wydał płytę Pure Pleasure. Szybką popularność zdobył jeden z singli, cover ,Oh Carolina. Wydany dwa lata później album Boombastic przyniósł artyście prestiżową nagrodę Grammy.

W kolejnych latach Shaggy sporo koncertował, ale też poświęcił się budowie legendarnej dziś wytwórni Big Yard Group. Dlatego jego nowa płyta ukazała się dopiero w roku 2000. Hot shot był krążkiem w dużej mierze utrzymanym w konwencji r’n'b. To z niego pochodzą wielkie przeboje Shaggy’ego It wasn’t me oraz Angel. Hot shot uzyskał m.in. status najlepiej sprzedającego się albumu według Juno Awards 2002. Lata 2002 i 2005 przyniosły kolejno krążki Lucky Day i Clothers Drop.

Shaggy (źródło: materiały prasowe)

Shaggy (źródło: materiały prasowe)

Dwa lata później Intoxication podbija rynek, debiutując na szczycie list Reggae Billboard Albums oraz iTunes UK Reggae. Płyta otrzymuje nominację do kolejnej nagrody Grammy. Cztery lata temu Shaggy nagrał Feel The Rush, utwór który stał się oficjalnym hymnem Piłkarskich Mistrzostw Europy 2008. W roku 2011 ukazał się dziesiąty studyjny album Shaggy’ego Summer in Kingston. Muzyk wielokrotnie udowodnił, że niszowe reggae może wpływać na popkulturę z ogromną siłą oddziaływania. Jego koncert na Reggaelandzie w Płocku będzie pierwszym występem muzyka na polskim festiwalu reggae.

Festiwal Reggaeland
Od 12 do 14 lipca 2013 roku
Płock

Dodaj komentarz