• 2013-02-08

Ryszard Górecki w Museum Junge Kunst

Od 7 lutego w Museum Junge Kunst w Frankfurcie można oglądać wystawę prac Ryszarda Góreckiego pt. Ich bin von hier (Jestem stąd).

Wystawa Ryszarda Góreckiego, Museum Junge Kunst we Frankfurcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ryszarda Góreckiego, Museum Junge Kunst we Frankfurcie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Prowincjonalna, prowadzona przez Ryszarda Góreckiego w latach 1980-2002 to niezwykły przykład miejsca, które choć z dala od centrów, było istotną przestrzenią dla sztuki. Bezkompromisową, odważną i intelektualnie niezależną. Za swoje działania Ryszard Górecki dostał w 1994 roku nagrodę Paszport Polityki i był to moment, w którym nastąpiło dowartościowanie ich z zewnątrz. Okazało się, że tworzenie kultury naprawdę, z wewnętrznej potrzeby, popartej doświadczeniem i wiedzą, może przynieść efekt bez względu na to, gdzie to się robi.

Wystawa w Museum Junge Kunst odnosi się do słubicko-frankfurckiej przeszłości artysty, jej artefaktów, pamięci i skutków. Artysta tak o tym pisze:

Najważniejszym kontekstem wystawy jest miejsce – Słubice i Frankfurt – i to, jaki wpływ wywarły te miasta na to, że zostałem artystą. Wystawa będzie rodzajem artystycznego pamiętnika z czasów dzieciństwa i dorastania w obu miastach. Ale bez sentymentalizmu raczej chodzi o egzorcyzmy nad przeszłością.

Obnażę się, i przypomnę mieszkańcom Słubic i Frankfurtu rzeczy, o których niektórzy woleliby może zapomnieć. Przedmiotem wystawy będą obrazy i obiekty w formie małej retrospektywy . Od pierwszych prób malarskich i rzeczy ,dotychczas niepokazywanych, po aktualne prace. Równolegle moim pracą będą towarzyszyć teksty , fotografie , plakaty filmowe , przedmioty i dokumenty , które wywarły wpływ na to, kim jestem i co robię Rytm sal będzie budował chronologię wystawy.

Kuratorzy: Armin Hauer i Wojciech Kozłowski
Organizator: Galeria BWA w Zielonej Górze

Ryszard Górecki, Ich bin von hier (Jestem stąd)
Malarstwo i obiekty
Wernisaż: 7 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2013 roku
Museum Junge Kunst
Frankfurt

Dodaj komentarz