• 2013-02-08

Jerzy Lewczyński w Galerii Fotohof

Od 24 stycznia w austriackiej Galerii Fotohof w Salzburgu można oglądać wystawę fotografii Jerzego Lewczyńskiego pt. Informément. Krzysztof Pijarski – JL-KP, zorganizowanej przy współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii. Na wystawie zostały zaprezentowane m.in. fotografie, znajdujące się w kolekcji Muzeum w Gliwicach.

Jerzy Lewczyński, „Informément. Krzysztof Pijarski - JL-KP”, Fotohof w Salzburgu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Lewczyński, „Informément. Krzysztof Pijarski - JL-KP”, Fotohof w Salzburgu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Fotohof, w Salzburg, prezentuje zróżnicowanie twórczości Lewczyńskiego. Poprzez mieszankę ikon, takich jak Ukrzyżowanie lub Głowa Wawelska wraz z kolorowymi migawkami, notatkami, zostaje ukazany bardzo współczesny sposób opisywania rzeczywistości. W momencie zwiedzania wystawy napotykamy się na ironię, nieoczywistość, przypadkowość i anty-fotograficzność. Te aspekty fotografii Lewczyńskiego sprawiają, że staje się ona fascynująca i przystępna dla współczesnego widza, chodź sam autor zajmuje się nią od 1950 roku.

Prezentacja Jerzego Lewczyńskiego, klasyka polskiej fotografii zostaje zestawiona na wystawie z niedawnym projektem Krzysztofa Pijarskiego (ur. 1980), fotografa i historyka sztuki. Zafascynowany Lewczyńskim stworzył projekt artystyczny wokół jego archiwum. Pijarski wybrał szereg motywów, które występują w fotografii Lewczyńskiego i wybudował warburgian specjalne płyty umieszczone wokół fotografii, badające relacje pomiędzy pracami. Większość z dwunastu płyt daje nam również wgląd w to, jak sam Lewczyński angażuje się w swoje fotograficzne gry, podkreślając tym samym, rzadko wspominany performatywny aspekt jego prac.

Kuratorka: Karolina Lewandowska

Jerzy Lewczyński, Informément. Krzysztof Pijarski – JL-KP
Wernisaż: 24 stycznia 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 16 marca 2013 roku
Fotohof
Inge-Morath-Platz 3
Salzburg

Dodaj komentarz