• 2013-02-08

Cabaret lunaire

23 lutego w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera spektaklu Cabaret lunaire w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego.

Repertuar Opery Krakowskiej  „Cabaret lunaire" (źródło: materiały prasowe)

Repertuar Opery Krakowskiej „Cabaret lunaire" (źródło: materiały prasowe)

Spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny Pierrot lunaire(Księżycowy Pierrot), który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w. Jest, jak nazwał go Strawiński, instrumentalnym majstersztykiem. W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego dzieła na głos recytujący, wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych, budzi zrozumiałe emocje. Przeciwieństwem klimatów Księżycowego Pierrota, alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki Brettl-Lieder, powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie.

Zderzenie tych utworów – egzystencjalnego i nostalgicznego Pierrota z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia.

Widowisko uruchamia żywioł teatru z jego różnorodnymi atrybutami – scenografią, zabawą kostiumem, rekwizytami, udziałem baletu. W roli Pierrota wystąpi Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, twórczyni performensów, zawierających elementy muzyki i teatru, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę.

Kolejne wystawienia spektaklu planowane są na 24, 27 i 28 lutego.

Cabaret lunaire. reż. Włodzimierz Nurkowski
premiera 23 lutego 2013 roku, godz. 18.30
Opera Krakowska

Dodaj komentarz