• 2013-02-08

Być jak Kazimierz Deyna wkrótce w kinach

1 marca na ekrany kin wchodzi film Być jak Kazimierz Deyna, którego reżyserką jest Anna Wieczur-Bluszcz. Scenariusz filmu powstał na podstawie noweli Radosława Paczochy o tym samym tytule.

„Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę. Zrozumiałem, że trzeba żyć i pracować tak ciężko, jak się tylko potrafi, nawet jak gwiżdże na nas cały stadion. Zrozumiałem, że trzeba być jak Kazimierz Deyna w siedemdziesiątym siódmym – mówi główny bohater w jednej ze scen filmu

Film to popis aktorskich umiejętności Przemysława Bluszcza (w roli taty Kazika), Gabrieli Muskały (w roli mamy Kazika) – za tę rolę otrzymała główną nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, Jerzego Treli (w roli dziadka Kazika) oraz Michała Pieli, Sonii Bohosiewicz, Małgorzaty Sochy i Marcina Korcza.

W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia z najlepszych dla polskiej piłki momentów, w tym kluczowy dla filmu obraz, kiedy Kazimierz Deyna schodzi z boiska po meczu Polska – Portugalia w 1977 roku. Zdjęcia Tomasza Naumiaka zostały docenione jako najlepsze zdjęcia na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Być jak Kazimierz Deyna, reż. Anna Wieczur-Bluszcz
Premiera: 1 marca 2013 roku
Dystrybucja: Next Film

Dodaj komentarz