• 2013-02-07

Łukasz Nowacki o dizajnie od kolebki do kolebki

26 lutego w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Łukaszem Nowackim w ramach cyklu (R)ewolucje Dizajnu.

Cykl (R)ewolucje Dizajnu, motyw graficzny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl (R)ewolucje Dizajnu, motyw graficzny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektowanie od kołyski do kołyski (cradle to cradle design, zwrot ukuty przez Waltera R. Stahela w latach 70.), zwane również C2C, dizajnem od kolebki do kolebki lub projektowaniem regeneracyjnym, jest biomimetycznym podejściem do projektowania. Jego podstawą jest postrzeganie materiałów jako składników pokarmowych krążących w zdrowych, bezpiecznych organizmach-ekosystemach.

Jest to holistyczne podejście do procesu projektowania, mające na celu stworzenie systemów, które są nie tylko skuteczne, ale również wolne od odpadów. Model C2C nie ogranicza się do projektowania i produkcji przemysłowej. Może być stosowany w wielu aspektach ludzkiej cywilizacji, takich jak środowiska miejskie, budynki, produkcja żywności, ekonomia i systemy społeczne.

W modelu C2C wszystkie materiały stosowane w procesach przemysłowych lub handlowych, takie jak metale, włókna, barwniki, należą do jednej z dwóch kategorii: substancje odżywcze techniczne lub biologiczne. Składniki techniczne są ograniczone do nietoksycznych, nieszkodliwych materiałów syntetycznych, które mogą być używane w ciągłym cyklu bez utraty jakości.

Łukasz Nowacki – futurysta, założyciel Fundacji TRANSFORMACJA, pionier i nauczyciel permakultury, projektant, konstruktor kopuł geodezyjnych oraz solarnych biohabitatów. Specjalizuje się w ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowej. Zafascynowany ideą autonomicznych osad i projektowaniem funkcjonalnych biosystemów. Propagator i badacz żyjących maszyn, alternatywnych źródeł energii, archilogii oraz budownictwa bioklimatycznego. Ponadto zainteresowany koncepcją biomimikry oraz teorią systemów. Jego inspiracją są dokonania takich mistrzów jak: Buckminster Fuller, John Todd, Jack Fresco, James Lovelock, Bill Mollison, Fritjof Capra oraz prace New Alchemy Institute.

(R)ewolucje Dizajnu to cykl comiesięcznych spotkań w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu kierujący uwagę w stronę przemian, jakim ulega dizajn. Obejmujący kontekst, w jakim funkcjonują projektanci, jak też odbiorcy ich pracy. Docierający do mniej widocznych dziedzin dizajnu, obejmujących takie zagadnienia, jak kultura żywienia czy potrzeby zwierząt w przestrzeni miejskiej. Razem z teoretykami i praktykami dizajnu jest brany też pod lupę również sam proces projektowania i jego założenia, w tym dążenie do zmiany rzeczywistości.

Koordynacja cyklu: Magdalena Popławska
Oprawa graficzna: Krzysztof Ignasiak

Łukasz Nowacki
Z cyklu (R)ewolucje Dizajnu
Spotkanie odbędzie się 26 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań

Dodaj komentarz