Polskie galerie na Supermarket Art Fair 2013

15 lutego w sztokholmskim centrum kultury Kulturhuset odbędą się targi sztuki Supermarket Art Fair, podczas których pojawi się również polska Galeria Szara z Cieszyna i Zona Sztuki Aktualnej ze Szczecina. Celem niezależnych i niekomercyjnych targów jest zwrócenie uwagi na szwedzką i międzynarodową działalność wystawienniczą artystów, dzielenie się doświadczeniami, inicjowanie przyszłej współpracy oraz doprowadzenie do dynamicznego spotkania z publicznością, częściowo poprzez wystawy, częściowo zaś przez debaty i rozmowy.

Autor: Tom Swoboda, Galeria Szara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Tom Swoboda, Galeria Szara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Polski w Sztokholmie współpracuje z Supermarketem już od sześciu lat i do tej pory zaprosił do Szwecji siedem polskich galerii: Wyspa (Gdańsk), Szu Szu (Warszawa), f.a.i.t. (Kraków), lokal_30 (Warszawa/Londyn), Galeria Wschodnia (Łódź), Galeria Biała (Lublin) oraz Fundacja Salony (Zielona Góra).

Anna Tomaszewska, wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie:

 Ogromnie cieszymy się z tego, że w tym roku udało się nam zaprosić do Sztokholmu kolejne niezwykle interesujące galerie, w dodatku z dwóch przeciwległych krańców Polski. Niestety, sytuacja niekomercyjnych, autorskich galerii nie jest najlepsza. Nierzadko, mimo bardzo ambitnego programu, muszą one walczyć o przetrwanie, szukać alternatywnych form finansowania swojej działalności.

Sztokholmski Supermarket stanowi tutaj unikalne forum wymiany myśli i doświadczeń, umożliwia również nawiązanie wielu międzynarodowych kontaktów, m.in. dzięki Supermarket Meetings – specjalnej części programu, obejmującej indywidualne, zaaranżowane wcześniej spotkania artystów, kuratorów, menadżerów projektów, organizatorów wystaw, krytyków i teoretyków sztuki.

Galeria Szara założona w 2002 roku w Cieszynie jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym, działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej. Od 2005 roku kuratorami, opiekunami i prowadzącymi galerię są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic. Istotną rolą galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie łącznikiem pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów. Galeria organizuje także koncerty oraz zajmuje się edukacją w formie wykładów, warsztatów i konferencji. Szara współpracowała również przy organizacji festiwali, m.in.: Era Nowe Horyzonty, Nowa Muzyka, Kino na Granicy, Teatr bez Granic, Kręgi Sztuki.

W czasie swojej dziesięcioletniej działalności galeria zrealizowała około 100 wystaw zbiorowych, indywidualnych oraz wiele wydarzeń o charakterze interdyscyplinarnym, gościła ponad 300 artystek i artystów oraz ludzi świata sztuki z Polski, Czech i innych krajów. Na otwarciu targów Supermarket 2013 ze swoim audiowizualnym koncertem wystąpi prowadzący Szarą, Łukasz Dziedzic.

Zona Sztuki Aktualnej to autorski projekt Akademii Sztuki w Szczecinie, której kuratorem jest prof. Kamil Kuskowski.  Zona jest przestrzenią eksperymentalno-innowacyjną, w której prowadzone i rozwijane są odkrywcze działania w zakresie kultury wizualnej i produkcji symbolicznej. Jeśli sztuka współczesna jest spotkaniem z tym, co inne, nieznane i niespodziewane, to Zona otwiera możliwość takiego spotkania.

Działająca od dwóch lat w Szczecinie galeria (wcześniej funkcjonowała pod tą samą nazwą w Łodzi) prezentuje prace czołowych artystów polskich, m.in. Leszek Knaflewski, Arti Grabowski, Artur Malewski, Agata Michowska, Leszek Golec + Tatiana Czekalska, Bogna Burska, Anna Orlikowska, Kuba Bąkowski, Hubert Czerepok, Bartłomiej Kokosiński i inni. Galeria zaprasza gości, organizuje wykłady otwarte, spotkania autorskie, warsztaty oraz pokazy performance.

Artyści, których prace będzie można oglądać podczas tegorocznej edycji Supermarketu: Leszek Knaflewski, Agata Michowska, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Małgorzata Szymankiewicz, Waldemar Wojciechowski, Agata Zbylut, Jakub Adamec, Karolina Breguła, Joanna Rzepka-Dziedzic, Urszula Kluz-Knopek, Wojciech Kucharczyk, Lugozi (Łukasz Dziedzic), Agnieszka Swoboda, Tom Swoboda i Joanna Wowrzeczka.

Supermarket Art Fair 2013, Galeria Szara w Cieszynie i Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie
Targi odbędą się od 15 do 17 lutego 2013 r.
Centrum kultury Kulturhuset
Sztokholm

Dodaj komentarz