• 2013-02-07

Design w terenie! po raz trzeci

Do 28 lutego są przyjmowane zgłoszenia na III edycję warsztatów projektowych Design w terenie!. Studenci, projektanci, architekci, socjologowie, mieszkańcy, przedstawiciele władz gminy przez 7 dni będą wspólnie pracować, by zmienić oblicze wybranej śląskiej gminy w ramach projektu.

Fot. Radosław Kaźmierczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Radosław Kaźmierczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opiekę nad warsztatami będą sprawować następujący eksperci:

  • Marlena Happach, architektka, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Odblokuj
  • Ewa Zielińska, socjolożka, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa
  • Krystian Kowalski, projektant, studio projektowe Kompott
  • Weronika Kiersztejn i Michał Kozik projektanci z Musk collective design.

Grupa studentów kierunków projektowych śląskich uczelni wraz z ekspertami przez 7 dni mieszka i pracuje w danej gminie. Poznają miejsce m.in. poprzez obserwacje i rozmowy z mieszkańcami. Zebrane informacje posłużą do zdefiniowania problemów i zaproponowania jak najlepszych rozwiązań projektowych.

Mieszkańcy gminy są ekspertami od użytkowania przestrzeni publicznych, więc ich roli w procesie projektowym nie można pominąć i niczym zastąpić. Mieszkańcy, z którymi projektanci pracują, poznają z innej perspektywy swoje miejsce, uczą się odpowiedzialności za nie. Współtworząc zmiany, utożsamiają się z nimi co bezpośrednio przekłada się na sukces projektu i jego trwałość. Co najważniejsze – mieszkańcy mają poczucie, że wpływają na swoje otoczenie, co powoduje, że dbają o nie i czynnie angażują się w jego ulepszanie.

Ewa Zielińska to współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa. Mediatorka w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów. Ukończyła kulturoznawstwo w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, a w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW przygotowuje pracę doktorską o roli metodologii pracy projektowej (design thinking) w podejmowaniu społecznych wyzwań.

Marlena Happach to architektka, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Absolwentka studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i L’Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette. Była stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego 2003). Wiceprezes ds. edukacji w Prezydium OW SARP. Laureatka nagród i konkursów architektonicznych (m.in. Nagroda im. Erharda Buska, konkurs Przystanek dla Warszawy, Europan 10). .

Kompott to studio prowadzone jest przez Maję Ganszyniec i Krystiana Kowalskiego, absolwentów wydziału Design Product, Royal College of Art w Londynie. Założone w 2009 roku, od 2011 działa na stałe w Warszawie. Obszar działań obejmuje design consulting dla międzynarodowych klientów w obszarze mebli, produktu, a także projektowania usług. Są szczególnie zainteresowani tworzeniem nowych typologii produktów. Tworząc produkt pracują blisko z klientem, przeprowadzając dogłębny research uwzględniający potrzeby firmy: ich strategię, rynek i możliwości produkcyjne.

Musk collective design to kolektyw projektowy współtworzony przez piątkę młodych śląskich architektów: Józek Madej, Anna Urbańska, Katarzyna Sąsiadek, Michał Kozik i Weronika Kiersztejn. O współpracy zdecydowali w Amsterdamie, ale działają na Śląsku. Doświadczenie zdobywali w pracowniach w Polsce, Holandii i we Francji. Są laureatami wielu konkursów, także międzynarodowych. Forma kolektywu jest ich odpowiedzią na aktualną sytuację rynku projektowego.

Weronika Kiersztejn urodziła się w 1986 roku w Katowicach. Architekt i designer, współtworzy musk collective design. Studiowała Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej, a także Architekturę oraz Projektowanie Produktu na Universidade da Beira Interior w Portugalii (2008-2009). Od drugiego roku studiów pracuje w zawodzie zajmując się architekturą oraz projektowaniem wnętrz.

Michał Kozik urodził się w 1986 roku w Zabrzu. Architekt i designer, współtworzy musk collective design. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej, a także Architekturę oraz Projektowanie Produktu na Universidade da Beira Interior w Portugalii (2008-2009r.). Ukończył studia podyplomowe z Zarządzania Projektami w Krakowskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pracuje od 7 lat, między innymi w 2010r. w jednym z najlepszych biur architektonicznych w Europie – UN Studio (Amsterdam). Współwłaściciel agencji interaktywnej.

Organizatorzy zadbają o wyżywienie, transport oraz noclegi dla uczestników warsztatów.
Szczegółowych informacji udziela Marta Więckowska

III edycja warsztatów projektowe Design w terenie!
Warsztaty odbędą się w dniach od 12 do 18 marca 2013 roku
Zgłoszenia należy przysłać do 28 lutego 2013 roku
Formularz zgłoszeniowy: www.design-silesia.pl
Portfolio należy przesłać na adres design-silesia@asp.katowice.pl

Dodaj komentarz