• 2013-02-05

Wgryź się w design w Zamku w Cieszynie

Innowacyjna ławka uliczna, praktyczny ogrzewacz do rąk oraz nowoczesne miejskie siedzisko – te wszystkie elementy będzie można podziwiać od 1 lutego w Zamku w Cieszynie na wystawie pod nazwą Wgryź się w design. Ekspozycja Perspective_S from Poznań składa się zarówno z mebli miejskich jak i wielu innych ciekawych rozwiązań stworzonych przez młodych projektantów z Poznania.

Wojtek Janicki, „Hubek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Janicki, „Hubek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Meble miejskie zaprojektowane przez młodych artystów z Poznania zostały już pokazane na największych Targach Wzornictwa na Temporary Museum for New Design w Mediolanie, w Berlinie na DMY International Design Festiwal oraz na Design September w Brukseli. Po pokazach na scenie międzynarodowej nadszedł czas na Polskę. Meble poznańskich projektantów były częścią głównej wystawy podczas Gdynia Design Days. Zauważone i podziwiane prace designerów, na zaproszenie organizatorów były też częścią wystawy w Galerii SOHO w Warszawie oraz w Europarlamencie w Brukseli. Teraz staną się częścią ekspozycji w Cieszynie.

Celem tegorocznej wystawy jest odpowiedź na pytanie: Czy design pomaga zmieniać i kształtować miasta i regiony? To też podsumowanie procesu przemian polskich miast w ciągu ostatnich lat. Charakter wystawy w Cieszynie Wgryź się w design ukazuje nie tylko szereg inwestycji poprawiających funkcjonowanie polskich miast, ale i rozwój ich designu. Poznań zaprezentuje w Cieszynie kilkanaście oryginalnych projektów, które ukazują nowoczesne spojrzenie młodych ludzi na architekturę miasta przy zachowaniu jej uniwersalnego charakteru.

Co między innymi będzie można zobaczyć na poznańskiej wystawie?

Ławka Electricity to miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, która posłuży za elektrownie słoneczną. Dzięki wmontowanym ogniwom fotowoltaicznym umożliwia nie tylko ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni ale dzięki wbudowanemu portowi USB pozwala na naładowanie rozładowanego telefonu czy laptopa. Autorami Electricity są Magdalena Czapiewska, Karol Murlak oraz Zuzanna Lemieszek.

Podgrzewacz Rozgrzej Rączki to projekt autorstwa Piotra Wiśniewskiego. Zimowa pora nie służy utrzymaniu ciepła naszego ciała – Piotr znalazł na to idealne rozwiązanie. Jest to propozycja ogrzewaczy do rąk, które przy zachowaniu swojego praktycznego charakteru wpływają na sferę wizualną miasta. Przyrząd może być wykorzystywany zarówno zimą jak i latem. Po zdemontowaniu paneli grzewczych może oświetlać przystanki lub posłużyć użytkowi publicznemu np. w celu podładowania telefonu komórkowego.

Hubek to projekt Wojtka Janickiego, studenta wzornictwa na UAP w Poznaniu. Inaczej półsiedzisko miejskie, które może być umieszczone w miejscu tradycyjnych ławek. Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnych hub, jednak wykorzystane są tutaj ściany i ogrodzenia. Jest dopasowany do ludzkiego ciała i pozwala mieszkańcom na chwilę odpoczynku, zaczekanie na tramwaj czy też poczytanie gazety.

Blue Block to projekt Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej – studentek Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Poprzez powielenie tworzy strefy siedzenia i struktury wizualne w przestrzeni miejskiej. Projekt podejmuje temat pustych przestrzeni publicznych i dzieli je na dwie strefy: komunikacji i siedzenia. Układy Blueblock zatrzymują ludzi, ożywiają tkankę miejską, tworzą miejsca spotkań i przyczyniają się do budowania wizualnej i społecznej tożsamości miasta.

Dodatkowo w ramach DESIGNED IN POZNAŃ pokazanych zostanie kolejnych 13 eksponatów: Mellow Sofa, Fukushima, Straw Lamp, Bouli, Oti Chair, Retro, 4+1 Table, Vertica, Bea Seat, Spaghetti Monster, Ring, Choinka i Moa Screen.

Wystawa ma przekonać, że design może być designerską wizytówką miasta, a przy tym pozwolić na polepszenie funkcjonowania przestrzeni publicznej. Miasto Poznań mocno pretenduje do miana stolicy polskiego designu. To tutaj młodzi ludzie mogą rozwijać swoją kreatywność, zarówno na szczeblu uczelnianym, jak i amatorskim. Poznań pozwala na to, aby młodzi ludzie przy wykorzystaniu zróżnicowanego tła architektonicznego mogli indywidualnie wpływać na kształt uniwersalnych urządzeń użytkowych.

Kurator: Mateusz Wróblewski

Wgryź się w design
Wernisaż: 1 lutego 2013 roku
Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 roku
Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3
Cieszyn

Dodaj komentarz