• 2013-02-05

Gruppa Oj, dobrze już w Propagandzie

Od 2 lutego w Galerii Propaganda w Warszawie można oglądać wystawę Gruppy pt. Oj, dobrze już.

Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak, „Co się dzieje między tymi ludźmi”, Galeria Propaganda w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak, „Co się dzieje między tymi ludźmi”, Galeria Propaganda w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak

Łączył ich sprzeciw wobec systemu, antykomunizm i wola uprawiania sztuki, radykalizm i anarchia. Antagonizowały charaktery, indywidualizm i postawy artystyczne. Wiedzieli jednak, że mogą działać tylko w Gruppie, z Gruppą i dla Gruppy. Pojedynczo nie widzieli szans i perspektyw. 30 lat temu zorganizowali pierwszą wspólną wystawę. Dzisiaj nie mówi się o nich inaczej, jak legendarna Gruppa.

Poczucie wspólnoty przypieczętowane zostało wydawaniem pisma Oj, dobrze już oraz wspólnymi zamknięciami w warszawskiej galerii Dziekanka, gdzie odcięci od rzeczywistości spędzali razem w malarskim transie po kilka dni i nocy. Każdy z nich był i jest indywidualistą, ale wielokrotnie tworzyli obrazy parami lub grupowo; niektóre prace dedykowali sobie nawzajem. Mimo, że wielokrotnie dochodziło między nimi do scysji i gwałtownych spięć właśnie owe wspólne dzieła stanowią o fenomenie Gruppy.

Na wystawę organizatorzy wybrali kilkanaście prac, które pokazują owe nitki wzajemnych połączeń, przyjaźni i postaw. Wiele z nich nie było nigdy pokazywanych. Nigdy też nie zaistniały razem na jednej ekspozycji.

Gruppa, Oj, dobrze już
Wernisaż: 2 lutego 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2013 roku
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11/1
Warszawa

Dodaj komentarz