• 2013-02-04

Oczy mojego ojca – trwają zdjęcia

28 stycznia w gminie Gołdap rozpoczęły się zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego Oczy mojego ojca Bartosza Blaschke z Katarzyną Herman i Jadwigą Jankowską-Cieślak. Jest to kolejna 30-stka realizowana przez Studio Munka-SFP oraz Wajda Studio.

Plenery gminy Gołdap (źródło: materiały prasowe)

Plenery gminy Gołdap (źródło: materiały prasowe)

Oczy mojego ojca, to osadzony w realiach mazurskiej wsi mocny debiut Bartosza Blaschke, który nie boi się wyciągać na światło dzienne drażliwych tematów społecznych. Główną bohaterką filmu jest dziesięcioletnia Ola, nad wyraz dojrzała i wrażliwa jak na swój wiek. Jest inna niż jej starsza, zajęta sobą oraz chłopakami siostra. Trudno jej się też porozumieć z matką, trzymającą pod nieobecność męża rodzinę twardą ręką. W filmie spotykają się wybitne aktorki z różnych pokoleń: Jadwiga Jankowska-Cieślak (babcia), Katarzyna Herman (matka) oraz te stawiające swoje pierwsze kroki przed kamerą: Joanna Siwka (Ola) i Jowita Chwałek (siostra).

Pochylając się nad losem bohaterek dostrzegamy, że miłość i nienawiść trwają tu w permanentnym klinczu. Nie sposób tych skrajności oddzielić. Przedstawiona historia przypomina z pewnością życie niejednej rodziny wegetującej w podobnie ciężkich warunkach, której członkowie doprowadzają się do granic bólu, walcząc o resztki godności.

Bartosz Blaschke

Blaschke ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Program Studio Prób w Szkole Wajdy. Jest scenarzystą popularnych seriali (między innymi Galeria, Życie nad rozlewiskiem i Na wspólnej), zrealizował wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Ziętek.

Niezwykle ważne dla projektu Oczy mojego ojca są plenery, w jakich film powstaje. Gmina Gołdap, która bez wahania wsparła młodych twórców.

Szukając plenerów do naszego filmu zjeździłem dosłownie pół Polski. Gdy trafiłem w okolice Gołdapi, zafascynowałem się przejmującymi, zdumiewającymi krajobrazami i niecodziennym klimatem. Tutejsza gościnność to kolejny niezwykły temat, życzliwość z jaką tu się spotykamy jest nie do przecenienia.

Bartosz Blaschke

Film powstał w ramach Programu 30 Minut – wspólnej inicjatywy Studia Munka-SFP, Wajda Studio, TVP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz szkół filmowych w Łodzi i Katowicach.

Rozpoczęcie zdjęć do filmu Oczami mojego ojca
Zdjęcia potrwają: do 5 lutego
Premiera: 2013 roku

Dodaj komentarz