• 2013-02-02

Warsztaty designerskie w Galerii Arsenał

16 lutego Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na warsztaty designerskie Kultura Stołu prowadzone przez projektantki z Grupy Wzorowo.

Grupa Wzorowo: Bą-tą, porcelana, tkanina, metal, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Wzorowo: Bą-tą, porcelana, tkanina, metal, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży, studentów i osób dorosłych. Uczestnicy powinni przynieść ze sobą materiały z odzysku: druty, kawałki drewna, linoleum, opakowania, kapsle, zakrętki, itd.

Przy wykorzystaniu gliny i materiałów z odzysku uczestnicy wspólnie, przy jednym dużym stole pokrytym gliną, stworzą unikalne formy naczyniowe (np. talerze, misy, filiżanki, kubki, wazony, patery, dzbanki itp.) wyrastające z podłoża i ściśle z nim zintegrowane. Inspirację do warsztatów stanowić będą czynności towarzyszące wspólnym posiłkom, sytuacje przy stole, zwyczaje, relacje międzyludzkie. Stół jako ważny element wyposażenia każdego wnętrza sprzyja integracji, wymianie myśli, dzieleniu się emocjami. Równolegle z materiałów z odzysku (przyniesionych przez uczestników) wspólnie stworzone zostaną narzędzia do formowania gliny (cykliny, stemple, wałki, itd.).

Od początku trwania warsztatów realizowany będzie także zapis cyfrowy w postaci video (widok stołu z góry) jako forma dokumentacji procesu współpracy uczestników i powolnego wyłaniania się form przestrzennych z płata gliny.

Warsztaty dadzą możliwość pracy indywidualnej z respektowaniem działania wszystkich członków projektu, doskonalenia technik lepienia w glinie, wskrzeszania technik rzemieślniczych – wykorzystane zostanie medium związane z ziemią (glina, woda) przy użyciu najprostszych narzędzi.

Grupa Wzorowo – Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper. Wzorowo: od słowa wzór, wzornictwo, wzorzec… Wzorowo swoje źródło ma w PRL-owskim motywie plakietki wzorowego ucznia, który był nagradzany za swą poprawność i ponadprzeciętność. Wyróżnianie plakietkami było typowe w Polsce, co określa korzenie i tożsamość grupy. Aktywność grupy obejmuje zarówno działalność projektową jak i artystyczną. Obiekty cechuje precyzja wykonania, zgodność z zasadami ekologii. Projekty bazują na regionalnych trwałych materiałach, a projektantki współpracują z rodzimymi rzemieślnikami. Podtrzymują też tradycje szklarskie i ceramiczne, nadając projektom współczesny wymiar.

Na warsztaty wymagana jest wcześniejsza rezerwacja mailowa. Warsztaty realizowane w ramach projektu Plac Zabaw Arsenał 2013.

Grupa Wzorowo – warsztaty designerskie Kultura Stołu
16 lutego 2013 r.  I grupa: godz. 10.00-13.00 oraz II grupa: godz. 15.00-18.00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz